Częścią Działu Zbiorów jest pracownia digitalizacji zaangażowana w tworzenie oraz postprodukcję cyfrowych wizerunków obiektów. Pracownicy Działu biorą aktywny udział w projektach międzydziałowych, w tym przede wszystkim o charakterze wystawienniczym i wydawniczym. Część przedmiotów została przekazana w ramach Ogólnopolskiej Zbiórki Eksponatów.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą akcją #PoznajZbioryMIIWŚ, w ramach której będziemy prezentować eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeni Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Oprócz fotografii, archiwaliów i elementów wyposażenia żołnierzy pokazujemy również pozornie zwyczajne przedmioty, nierzadko związane z przejmującymi historiami ich właścicieli.
Jako pierwszą prezentujemy meksykańską torebkę, należąca do Weroniki Myłymuch, która w 1940 r. wraz z córką została deportowana w głąb Związku Sowieckiego.
W drugiej odsłonie cyklu #PoznajZbioryMIIWŚ opowiemy o notatniku należącym do ppor. rez. Ignacego Kmiecia, przedwojennego przodownika Inspektoratu Straży Granicznej „Grudziądz”.
W kolejnej odsłonie cyklu prezentujemy ręcznie uszytego i wypchanego słomą misia w pasiastej sukience, który należał do mieszkanki Warszawy.
W kolejnej odsłonie cyklu #PoznajZbioryMIIWŚ prezentujemy 3e TRANCHE 1940. LOTERIE NATIONALE. TRANCHE DE LA POLOGNE HÉROÏQUE –grafikę poświęconą trzeciej turze Loterii Narodowej, z której dochód przeznaczono na uzbrojenie i wyposażenie Polskich Sił Zbrojnych sformowanych na obczyźnie.
W tej odsłonie cyklu #PoznajZbioryMIIWŚ prezentujemy świąteczną korespondencję podporucznika Władysława Milewskiego, więzionego w niemieckich obozach jenieckich.
W kolejnej odsłonie cyklu #PoznajZbioryMIIWŚ, w związku ze zbliżającym się Nowym Rokiem i okresem karnawału, przedstawiamy część kolekcji butów damskich z lat trzydziestych i czterdziestych XX w.
Dziś przedstawiamy brytyjską bluzę mundurową (battledress) chorążego Jana Szczepańskiego z 5. Batalionu Strzelców Karpackich. Szczepański przed wojną służył w Korpusie Ochrony Pogranicza. Brał udział w kampanii polskiej 1939 r. i dostał się do niewoli sowieckiej.
Dzisiaj w ramach cyklu #PoznajZbioryMIIWŚ prezentujemy biało-czerwoną opaskę Polskiego Czerwonego Krzyża należąca do Wandy Odyi. Siedemnastoletnia dziewczyna z chwilą wybuchu wojny zdecydowała się wyjechać z Czerska do Warszawy, gdzie mieszkała jej ciotka. Wiedziona poczuciem obowiązku wobec ojczyzny została sanitariuszką i zaangażowała się w działania związane z obroną stolicy.
Dziś w ramach cyklu #PoznajZbioryMIIWŚ prezentujemy metalowy ryngraf używany konspiracyjnie w okresie okupacji niemieckiej. Na awersie w kształcie tarczy herbowej umieszczono Matkę Boską Częstochowską. Maryja jest zwrócona obliczem w kierunku patrzącego, a dłonią wskazuje na Jezusa, błogosławiącego świat.
Dzisiaj w ramach cyklu #PoznajZbioryMIIWŚ prezentujemy ręcznie malowane podstawki pod filiżanki, zdobione motywami orientalnymi przez Helenę Zachemską.
Dziś w ramach cyklu #PoznajZbioryMIIWŚ prezentujemy drewnianą skrzynię z lekami pochodzącą z prowadzonego przez siostry Boromeuszki szpitala Najświętszej Maryi Panny, znajdującego się przy zbiegu dzisiejszych ulic Łąkowej (Weidengasse) i Kieturakisa (Schleusengasse) w Gdańsku.
Prezentujemy list w skórzanym etui napisany 16 stycznia 1941 r. przez Andrzeja Palucha do Janiny Bortnowskiej, podczas uwięzienia w obozie pracy w ZSRS. Zawiera informacje na temat trudnych warunków klimatycznych oraz wypadków i odmrożeń, które dotknęły jego kolegów.
Zobacz wisiorek w kształcie serca, wykonany z granitu, który stworzył więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen Jan Gajewski dla żony Wandy. Pośrodku wygrawerowano inicjały małżonków.
Zapraszamy do zapoznania się z kolejną odsłoną cyklu #PoznajZbioryMIIWŚ, podczas której prezentujemy drzeworyt z kolekcji dzieł o tematyce patriotycznej i religijnej wykonanych przez Zygmunta Pazdę w obozie jenieckim.
Dziś w ramach cyklu #PoznajZbioryMIIWŚ prezentujemy notes ppor. Olgierda Christy ps. Noc, Leszek – dowódcy szwadronu 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, w którym prowadził zapiski w czasie działań partyzanckich na Pomorzu w 1946 r.
W dzisiejszej odsłonie cyklu #PoznajZbioryMIIWŚ prezentujemy lnianą sukienkę, którą Aleksandra Hejdysz uszyła dla swojej dwuletniej córki Marysi. Aleksandra i Roman Hejdyszowie pobrali się w 1935 r. – Maria narodziła się dwa lata później. Rodzinę rozdzielił wybuch wojny.
Dzisiaj w ramach cyklu #PoznajZbioryMIIWŚ prezentujemy czapkę zimową zwaną uszanką, będącą na wyposażeniu fińskich oddziałów wojskowych w latach 1939–1945. W części centralnej jej frontu znajduje się biało-niebieskie oznaczenie, nawiązujące do flagi państwowej, wykorzystywane przez armię Finlandii.
Zapraszamy do zapoznania się z kolejną odsłoną cyklu #PoznajZbioryMIIWŚ, podczas której prezentujemy kilim (dekoracyjna tkanina użytkowa wykonana z pluszu na lnianej osnowie) wyprodukowany w łódzkiej Fabryce Wyrobów Wełnianych i Pluszowych Herman Sachs.