Cykl #PoznajZbioryM2WŚ - Brytyjska oficerska kurtka mundurowa

W dzisiejszej odsłonie cyklu #PoznajZbioryM2WŚ prezentujemy brytyjską oficerską kurtkę mundurową należącą do nieznanego podporucznika Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Służył w 2. Pułku Pancernym, wchodzącym w skład 10. Brygady Kawalerii Pancernej – części polskiej 1. Dywizji Pancernej.

Jednorzędowa kurtka została wykonana z wełny czesankowej; ma wykładany kołnierz z czarno-pomarańczowymi proporczykami. Na jej rękawach znajdują się oznaki rozpoznawcze Poland oraz oznaka 1. Dywizji Pancernej. Nad lewą kieszenią widoczne są baretki polskich, brytyjskich i francuskich odznaczeń, niżej natomiast – odznaka pamiątkowa 2. Pułku Pancernego (na zdjęciu poniżej).

7 sierpnia 1944 r. rozpoczęła się bitwa pod Falaise, w której brała udział 1. Dywizja Pancerna dowodzona przez gen. Stanisława Maczka. Operacja okrążenia francuskiego miasta (7–22 sierpnia), w której wybitną rolę odegrali polscy żołnierze, była ostatnim etapem bitwy o Normandię, zakończonej zwycięstwem aliantów.

Zbiory MIIWŚ

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.