Cykl #PoznajZbioryM2WŚ - odznaka Pamiątkowa Korpusu Ochrony Pogranicza „Za służbę graniczną”

Dziś w ramach cyklu #PoznajZbioryM2WŚ prezentujemy odznakę pamiątkową Korpusu Ochrony Pogranicza „Za służbę graniczną”. Odznaka była wykonana według tego samego wzoru zarówno dla oficerów i szeregowych, jak i osób cywilnych związanych z jednostką.

Emblemat przedstawia orła (godło państwowe wedle wzoru z 1927 r.) trzymającego w szponach gałęzie lauru, które tworzą wieniec. W jego dolnej części znajduje się łukowato biegnąca wstążka z napisem „Za służbę graniczną”. Z kolei w górnej części, spiętej mniejszym wieńcem o polu pokrytym granatową emalią, umieszczono skrót odnoszący się do formacji „KOP”. W centralnym punkcie odznaki zakomponowano wizerunek słupa granicznego Rzeczpospolitej Polskiej pokrytego emalią w barwach białej i czerwonej. Wewnętrzną część kompozycji okala 19 rozchodzących się symetrycznie promieni. Odznakę noszono na lewej piersi, poniżej guzika górnej kieszeni kurtki mundurowej.

Zbiory MIIWŚ / dar Olgierda Pawłowskiego

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.