Cykl #PoznajZbioryM2WŚ - zaświadczenie dla szwoleżera z 1939 roku

Cykl #PoznajZbioryM2WŚ - zaświadczenie dla szwoleżera z 1939 roku

W dzisiejszej odsłonie cyklu #PoznajZbioryM2WŚ prezentujemy zaświadczenie wystawione w sierpniu 1939 r. przez Komendę Rejonu Uzupełnień w Gdyni dla starszego szwoleżera rezerwy Franciszka Czapiewskiego, powołanego do służby wojskowej w 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.

 

Dokument stanowił część karty powołania, którą dowództwa poszczególnych jednostek wysyłały do mobilizowanych polskich żołnierzy. Zaświadczenie odrywano od karty, aby przedłożyć je w zakładach pracy i w ten sposób zawiadomić o powołaniu do służby wojskowej. Na jego odwrocie znajduje się pouczenie, że dokument powinna przekazać pracodawcy rodzina powołanego. Wszelkie opóźnienia w dotarciu do docelowej jednostki wojskowej z tytułu osobistych prób dostarczenia zaświadczenia do zakładu pracy miały nie być uwzględniane. 


W ramach przygotowań do wojny, w godzinach rannych 24 sierpnia 1939 r. rozpoczęto tajną mobilizację kartkową. Akcja objęła około 75% stanu Wojska Polskiego. Jej zwieńczeniem była mobilizacja powszechna rozpoczęta 31 sierpnia 1939 r. Szacuje się, że do służby w WP zmobilizowano wówczas ok. 900 tys. żołnierzy.