Cykl #PoznajZbioryMIIWŚ - Trójdzielna czarno-biała fotografia obozowa Wiktora Rejricha

Cykl #PoznajZbioryMIIWŚ - Trójdzielna czarno-biała fotografia obozowa Wiktora Rejricha

W dzisiejszej odsłonie cyklu #PoznajZbioryMIIWŚ prezentujemy trójdzielną czarno-biała fotografię obozową Wiktora Rejricha, więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

 

Urodzony 19 grudnia 1912 r. Wiktor, był z zawodu fryzjerem. W 1939 r. przeniósł się z Łucka do Warszawy i zamieszkał u wujostwa – Heleny i Walentego Chrzanowskich. Prawdopodobnie w 1940 r. został zatrzymany z antyniemieckimi ulotkami. Początkowo więziono go na Pawiaku, po czym przewieziono do Auschwitz, gdzie otrzymał numer obozowy 5247. W zbiorach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku znajduje się kolekcja kilku listów, które Wiktor kierował do swojej siostry Bronisławy Dąbrowskiej w Łucku oraz do ciotki Heleny Chrzanowskiej. Korespondencja urywa się 20 lipca 1941 r. Wiktor Rejrich został zamordowany w obozie 5 sierpnia 1941 r., miał 28 lat.

 

Treść listu:
 

Kochana Ciociu!
List z 13.07, który napisała Marysia otrzymałem. Jestem zdrowy, czego też Tobie z całego serca życzę. […] Kochana ciociu, nic nie piszesz o sobie samej i o Twoim zdrowiu- dlaczego? To mnie bardzo interesuje. Jak u Was leci? Czy wujek ma pracę? Jak czuje się Henio? Dziękuję Marysi za napisanie listu, który był bardzo serdeczny. Serdeczne pozdrowienia dla Pani Radwańskiej. Całuję Was i pozdrawiam serdecznie. Pozdrówcie moją matkę najserdeczniej. Pozdrowienia dla znajomych.
Auschwitz, 20 lipca 1941 r.

 

Zbiory MIIWŚ/dar Romana Mireckiego

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.