Cykl #PoznajZbioryMIIWŚ - ryngraf używany konspiracyjnie

Cykl #PoznajZbioryMIIWŚ - ryngraf używany konspiracyjnie

Dziś w ramach cyklu #PoznajZbioryMIIWŚ prezentujemy metalowy ryngraf używany konspiracyjnie w okresie okupacji niemieckiej.

 

Na awersie w kształcie tarczy herbowej umieszczono Matkę Boską Częstochowską. Maryja jest zwrócona obliczem w kierunku patrzącego, a dłonią wskazuje na Jezusa, błogosławiącego świat.

 

Ryngraf, jako symbol patriotyzmu i przywiązania do wiary katolickiej, jest głęboko zakorzeniony w polskiej tradycji. Towarzyszył uczestnikom powstań narodowych, a także osobom walczącym o niepodległość ojczyzny. Nie inaczej było podczas II wojny światowej. Wielu żołnierzy Wojska Polskiego wyruszyło na front, zabierając ze sobą dewocjonalia, dające poczucie bezpieczeństwa poprzez wiarę w skuteczność Bożej opieki. Emblematy te były szczególnie popularne wśród członków oddziałów partyzanckich Armii Krajowej oraz innych organizacji niepodległościowych.

 


 

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.