Cykl #PoznajZbioryMIIWŚ - D-Day fotografia przedstawiającą plażę „Utah”

W dzisiejszej odsłonie cyklu #PoznajZbioryMIIWŚ prezentujemy fotografię przedstawiającą plażę „Utah” – miejsce lądowania amerykańskiej 4. Dywizji Piechoty w czasie operacji „Overlord” w Normandii 6 czerwca 1944 r.

Przy brzegu widać okręty desantowe oraz sylwetki amerykańskich żołnierzy. Na pierwszym planie znajduje się balon zaporowy, element biernej obrony przeciwlotniczej, mający utrudnić atak niemieckich samolotów. Francja, czerwiec 1944 r.

Operacja „Overlord” – rozpoczęta  6 czerwca 1944 r. – to wielka morsko-lotnicza operacja desantowa oddziałów alianckich w Normandii (północna Francja). Działania te zainicjowały inwazję na kontynent i spowodowały utworzenie drugiego frontu w Europie. Brały w niej udział również jednostki polskiego lotnictwa oraz okręty Marynarki Wojennej.

Zbiory MIIWŚ

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.