Cykl #PoznajZbioryM2WŚ - kurtka mundurowa kpt. Mariana Wysokińskiego

W ramach dzisiejszej odsłony cyklu #PoznajZbioryM2WŚ prezentujemy letnią oficerską kurtkę mundurową, należącą do kpt. Mariana Wysokińskiego. W okresie okupacji niemieckiej była noszona przez przyszłych żołnierzy Armii Krajowej, w trakcie składania przysięgi. Tym samym mundur polskiego oficera stał się swoistym symbolem ciągłości walki prowadzonej od 1939 r. i etosu żołnierza Wojska Polskiego.

Kpt. Marian Wysokiński był adiutantem 78. Słuckiego Pułku Piechoty w Baranowiczach. W czasie kampanii polskiej służył w szeregach 20. Dywizji Piechoty Armii „Modlin”. Brał udział w obronie Mławy i Warszawy, pozostając tam do momentu kapitulacji stolicy. Udało mu się uniknąć niewoli, a mundur przekazał swojej rodzinie, która wypożyczała go na potrzeby składania przysięgi. Wysokiński ukrywał się do zakończenia II wojny światowej, pracując jako drwal.

Zbiory MIIWŚ / dar Janiny Sałasińskiej

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.