WOLONTARIAT

Wolontariat to dobrowolna, bezpłatna i świadoma praca na rzecz innych, wykraczająca poza krąg rodzinno-koleżeńsko-przyjacielski. Jeśli masz ochotę zrobić coś dla innych, włączając się w działalność na różnych obszarach, to jest to oferta dla Ciebie! Wolontariuszem może być każdy, bez względu na wiek, pochodzenie, status społeczny czy doświadczenie. Dzięki różnorodności naszych działań wspólnie możemy zrealizować wiele ciekawych zadań!

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest miejscem, w którym przeszłość i tragiczne wspomnienia związane z największym kataklizmem XX wieku spotykają się z teraźniejszością. Tu ukazane są losy bohaterów i zwykłych ludzi w obliczu trudnej rzeczywistości wojny. Jest to również przestrzeń do wspólnego działania, rozwijania się i dzielenia zainteresowaniami. Naszym celem jest przekazywanie wiedzy historycznej kolejnym pokoleniom.
 
Proponujemy Ci współpracę z jedną z najnowocześniejszych instytucji kultury w Polsce, w której spotkasz osoby pracujące z pasją oraz zaangażowaniem. Nasz młody i twórczy zespół pomoże Ci zdobyć doświadczenie pracy w instytucji publicznej.
 
Już teraz pomyśl, w jaki sposób chciałbyś się realizować, współpracując z nami. Zastanów się, co lubisz robić, czego chcesz spróbować. Może masz swoje pomysły, które wspólnymi siłami możemy wcielić w życie?
 
Gwarantujemy zaświadczenie o odbytym wolontariacie, zapewniamy ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz wszelkie szkolenia konieczne do podjęcia współpracy w wybranym przez Ciebie obszarze.

Jak zostać wolontariuszem Muzeum?

1. Na początku zastanów się, ile czasu możesz poświęcić na wolontariat. Możemy zaproponować Ci współpracę regularną i długoterminową lub działania akcyjne.

 

2. Kolejnym krokiem jest wypełnienie formularza i przesłanie skanu na adres wolontariat@muzeum1939.pl  lub oryginału  drogą pocztową na adres Muzeum. 

 

 

3. Po wypełnieniu kwestionariusza Wolontariusza skontaktuje się z  Tobą koordynator wolontariatu, czyli osoba, która odpowie na wszystkie Twoje pytania, zajmie się przygotowaniem szkoleń, wprowadzeniem do pracy przy konkretnych zadaniach, a także wszelkimi formalnościami. Podczas rozmowy ustalicie szczegóły współpracy z Muzeum. Następnie podpiszemy porozumienie ustalające zakres planowanego wolontariatu.

PROPONUJEMY NASTĘPUJĄCE OBSZARY WSPÓŁPRACY


DOKUMENTACJA FILMOWA

Interesujesz się historią II wojny światowej i chcesz poznać osobiste wspomnienia świadków tych wydarzeń? Jeśli lubisz spokojną pracę i indywidualne zadania, to zachęcamy do uczestnictwa w spisywaniu notacji historycznych.


PROMOCJA

Nie musisz być studentem takich kierunków jak dziennikarstwo, PR czy reklama, by brać aktywny udział w promowaniu wydarzeń, które odbywają się w Muzeum. Masz talent do projektowania grafik, bardzo dobrze znasz języki obce lub jesteś biegły w social mediach? Jeśli tak, to jest to dla Ciebie świetna okazja do rozszerzania swoich umiejętności.


KULTURA

Muzyka, teatr, konferencje… Jeśli jesteś osobą otwartą na nowe wyzwania, chcesz rozwijać swoje umiejętności organizatorskie, zdobywać ciekawe doświadczenia i poznawać interesujące osoby, to może być coś dla Ciebie. Proponujemy współtworzenie wydarzeń kulturalnych, współpracę z artystami oraz reżyserami.


NAUKA

Dostęp do wiedzy historycznej, najnowszych badań naukowych, kontakt z wybitnymi specjalistami z całego świata – brzmi ciekawie? Współpracując z nami, możesz brać udział w różnego rodzaju konferencjach naukowych i być na bieżąco z najnowszymi odkryciami związanymi z II wojną światową!

 

SPRZEDAŻ

Chciałbyś poznać bliżej obszary, którymi na co dzień zajmuje się Dział Marketingu i Sprzedaży? Dołącz do naszego zespołu wolontariuszy i wspólnie z pracownikami bierz udział w targach branżowych, włączaj się w organizację i obsługę wydarzeń komercyjnych realizowanych w Muzeum czy też pomagaj w funkcjonowaniu naszej Strefy Nowych Technologii. Ponadto możesz mieć swój udział w takich wydarzeniach jak Noc Muzeów, obchody rocznic ważnych wydarzeń historycznych i wielu innych przedsięwzięciach.

 

ARCHEOLOGIA

Chcesz uczestniczyć w wyjątkowym przedsięwzięciu, jakim są wykopaliska archeologiczne i dowiedzieć się,  na czym polega praca archeologa? Już wiosną 2021 r. ruszą prace archeologiczne na Westerplatte, podczas których profesjonalna kadra Działu Archeologicznego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przebada kolejne obszary pola pierwszej bitwy II wojny światowej. Nie obawiasz się ciężkiej pracy fizycznej na świeżym powietrzu? Jesteś zdyscyplinowany i obowiązkowy? Dołącz do naszych archeologów!

 

PAMIĘĆ

"Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych" - Ks. Jan Twardowski

Zostań strażnikiem pamięci, poznaj i pamiętaj każdego dnia o wyjątkowym człowieku, który swoim życiem bronił niepodległej Ojczyzny. Na polskich cmentarzach spoczywają prawdziwi herosi naszej historii. Dzięki współpracy z Muzeum poznasz ich historię i staniesz się opiekunem często zapomnianych już mogił.

Kontakt

p. o. Koordynatora Wolontariatu

Bogumiła Brant 

e-mail: wolontariat@muzeum1939.pl

tel.: +48 728 805 728