Cykl #PoznajzbioryMIIWŚ - sztuka okopowa popielnica z zapalniczką

Dziś w ramach cyklu #PoznajZbioryM2W prezentujemy popielnicę z zapalniczką wykonaną przez żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie z części ekwipunku żołnierskiego oraz materiałów dostępnych na polu bitwy: hełmów, kilofów, lampy naftowej i nożyc saperskich. Jest to przykład sztuki okopowej z okresu II wojny światowej.

Braki i ograniczenia w dostępności podstawowych produktów to nieodłączny element wojennej rzeczywistości, z którą borykali się zarówno cywile, jak i żołnierze walczący na froncie. Ci ostatni, wykorzystując okres zastoju walk i spokoju na froncie, radzili sobie z niedoborami, tworząc nowe rzeczy z materiałów dostępnych pod ręką. W ten sposób z połączenia elementów żołnierskiego wyposażenia z częściami narzędzi, a czasami i złomu, powstawały przedmioty, które oprócz funkcji użytkowej niejednokrotnie miały znamiona sztuki.

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.