Cykl #PoznajZbioryM2WŚ - Oznaka rozpoznawcza 2. Korpusu Polskiego dla dowództwa i oddziałów pozadywizyjnych

Cykl #PoznajZbioryM2WŚ - Oznaka rozpoznawcza 2. Korpusu Polskiego dla dowództwa i oddziałów pozadywizyjnych

Dziś w ramach cyklu #PoznajZbioryMIIWŚ prezentujemy oznakę rozpoznawczą 2. Korpusu Polskiego dla dowództwa i oddziałów pozadywizyjnych. Ma formę tarczy, została wykonana z czerwonej tkaniny. Wyhaftowano na niej srebrną nicią wizerunek syreny z mieczem oraz obrys tarczy. Emblemat noszono na lewym rękawie bluzy mundurowej, poniżej oznaki Poland.

 

Prezentowana oznaka należała do por. Michała Juchniewicza, który w strukturze 2. Korpusu Polskiego służył w szeregach 11. Batalionu Łączności. Realizował zadania związane z zabezpieczaniem łączności podczas kampanii włoskiej nad rzeką Sangro, a także pod Monte Cassino i Bolonią. 


Spośród setek eksponatów, które znajdują się w zbiorach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wyodrębniliśmy przedmioty związane z 15 bohaterami – żołnierzami i dowódcami 2. Korpusu Polskiego, których łączy wspólnota losów i walka o wolną Polskę. 15 lutego, o godz. 17:00, w sali kinowej Muzeum odbędzie się spotkanie autorskie promujące katalog „2. Korpus Polski 1943–1947” Moniki Sołoduszkiewicz i Krystyny Dąbrowskiej, podczas którego będzie można bliżej poznać historie wybranych żołnierzy.

 


Zbiory MIIWŚ / dar Anny Czuchraj

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.