Cykl #PoznajZbioryMIIWŚ - porcelanowa figurka psa

Dzisiaj w ramach cyklu #PoznajZbioryMIIWŚ prezentujemy porcelanową figurkę psa, należącą do małej dziewczynki, Elwiry Makarskiej. W czerwcu 1940 r., wraz z mamą, babcią i wujem, w ramach sowieckich represji została deportowana do Gułagu Siewiernaja Kargowa.

Rodzina pracowała tam przy wyrębie lasów. Po repatriacji do Polski w 1946 r. Makarscy czasowo zamieszkali w opuszczonym domu dziadka Elwiry, na Lubelszczyźnie. Tam odnaleźli zabawkę.

Ze wspomnień Jadwigi Makarskiej, matki Elwiry, zwanej przez rodzinę Wisią:

„[…] Moja Wisia kończy trzy lata 15 kwietnia 1941 r. Podrosła, jest wychudzona, dobrze się rozwija. Pamięta małą Basię, która już nie żyje, i dużą Basię, która wyjechała z aresztowanym ojcem. Jemy młodą trawkę, która okazuje się, ma smak sałaty i jest bardzo smaczna. […] Dzień za dniem schodzi, jakoś wegetujemy, słabsi odchodzą w zaświaty, silniejsi żyją, tak jest na całym świecie”.

Zbiory MIIWŚ / dar Elwiry Bartoszek

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.