Cykl #PoznajZbioryM2WŚ - gra planszowa „Piast” z okresu międzywojennego

Cykl #PoznajZbioryM2WŚ - gra planszowa „Piast” z okresu międzywojennego

W dzisiejszej odsłonie cyklu #PoznajZbioryM2WŚ prezentujemy grę planszową „Piast”, dotyczącą dziejów Polski, która może pochwalić się długą, bo ponad stuletnią, historią. Jej premiera odbyła się w 1904 r., a można kupić ją także dziś. Egzemplarz znajdujący się w zbiorach muzeum pochodzi z okresu międzywojennego.

 
Na planszy znajduje się 61 ułożonych w ślimaka pól. Wśród ilustracji zdobiących pola znajdziemy m.in. kopię rysunku „Puszcza” z cyklu „Lithuania” autorstwa Artura Grottgera, a także wizerunki Królowej Jadwigi, Stanisława Czarnieckiego czy Adama Mickiewicza. Rozgrywkę kończy mapa Rzeczpospolitej z 1771 r. Każdy z punktów jest opatrzony stosownym komentarzem historycznym, umieszczonym w instrukcji i przeznaczonym do czytania w trakcie rozgrywki.


Wydawnictwo Karola Miarki z Mikołowa skupiało swoją działalność wokół inicjatywy krzewienia czytelnictwa oraz pielęgnowania ducha patriotyzmu i katolicyzmu. „Piast” miał nie tylko dostarczać rozrywki młodzieży, ale też upowszechniać i utrwalać wiedzę o dziejach Polski.

 

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.