Cykl #PoznajZbioryM2WŚ - zabawkowe samoloty z okresu II RP

Dzisiaj w ramach cyklu #PoznajZbioryM2WŚ prezentujemy dwa drewniane zabawkowe samoloty wyprodukowane w okresie II Rzeczpospolitej. Uwagę zwracają elementy konstrukcyjne nawiązujące do ówczesnych samolotów, w tym biało-czerwona szachownica, znak rozpoznawczy polskiego lotnictwa wojskowego.

W związku z masową popularyzacją lotnictwa w II Rzeczypospolitej tematyka wojenna cieszyła się dużym zainteresowaniem, co przejawiało się m.in. w bogactwie literatury dziecięcej, a także dostępnych zabawkach. Tak jak dzieci w swoich zabawach naśladują to, co je otacza, tak też rynek żywo reaguje na nastroje społeczne i charakter epoki. Dlatego też w okresie międzywojennym i w czasie wojny pojawiły się w sprzedaży zabawki nawiązujące do prowadzonych działań zbrojnych. Nierzadko proponowano dzieciom ich samodzielne wykonanie, oferując drewniane lub tekturowe modele do wycinania i składania.

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.