#PoznajZbioryM2WŚ - frak i cylinder z okresu międzywojennego

W zbiorach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku znajdują się m.in. frak oraz cylinder z okresu międzywojennego, które prezentujemy w dzisiejszej odsłonie cyklu #PoznajZbioryM2WŚ.

Jednymi z najważniejszych wydarzeń na towarzyskiej mapie II Rzeczpospolitej były bale, a ostatni karnawał przed wojną nie był na tym polu wyjątkiem. Każdą z hucznych imprez poprzedzano szeroką reklamą. W prasie podawano nazwiska honorowych gospodarzy i członków komitetu organizacyjnego, na których wybierano najwyższych rangą wojskowych, członków władz i elity. Do tańca nierzadko przygrywały dwie orkiestry, a na parkietach królowały polonez, boston, kotylion oraz walc.

Zwykle na przełomie stycznia i lutego w przedwojennej prasie wrze. Co kilka dni pojawiają się fotorelacje z rautów, doniesienia o najmodniejszych paryskich toaletach i nowościach kosmetycznych. Elegancki ubiór wpisywał się w charakter wieczoru. Panie wybierały balowe suknie, oficerowie występowali w mundurach galowych, a cywilni uczestnicy zabawy najczęściej we frakach.

Zbiory MIIWŚ / dar Aliny Rzeszewicz

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.