Cykl #PoznajZbioryM2WŚ - podziękowanie za przekazanie na Fundusz Obrony Narodowej konia

Dziś w ramach cyklu #PoznajZbioryM2WŚ prezentujemy list z podziękowaniem za podarowanie konia na rzecz Funduszu Obrony Narodowej. Dokument datowany na 30 maja 1939 r. został skierowany do Konstantego Łyskowskiego, właściciela majątku w Komorowie, przez ppłk. Karola Kumunieckiego, dowódcę 67. pułku piechoty.

Podpułkownik Kumuniecki pisał:

„Fakt ten świadczy niezbicie o zrozumieniu przez społeczeństwo cywilne nakazu chwili obecnej, tego moralnego nakazu, którym powodowane społeczeństwo polskie potrafi samorzutnie, własnymi środkami materialnymi dozbrajać Armię […] żołnierz swoim prostym sercem, otrzymania daru z rąk Pana, potrafi należycie ocenić”.

Karol Kumuniecki urodził się 23 października 1894 r. Od 1937 r. dowodził 67. pułkiem piechoty w Brodnicy. Wraz z pułkiem brał udział w kampanii polskiej; odniósł ciężkie rany w bitwie pod Bzurą. W 1940 r. został aresztowany przez Niemców i osadzony na Pawiaku, skąd przetransportowano go do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Należał do założonego tam przez rtm. Witolda Pileckiego konspiracyjnego Związku Organizacji Wojskowej. Został rozstrzelany wraz z ponad 50 innymi więźniami 25 stycznia 1943 r.

Kliknij w zdjęcie, aby zobaczyć list w większej rozdzielczości:

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.