Cykl #PoznajZbioryMIIWŚ - biało-czerwona opaska PCK

Dzisiaj w ramach cyklu #PoznajZbioryMIIWŚ prezentujemy biało-czerwoną opaskę Polskiego Czerwonego Krzyża należąca do Wandy Odyi. Siedemnastoletnia dziewczyna z chwilą wybuchu wojny zdecydowała się wyjechać z Czerska do Warszawy, gdzie mieszkała jej ciotka. Wiedziona poczuciem obowiązku wobec ojczyzny została sanitariuszką i zaangażowała się w działania związane z obroną stolicy.

Wanda Odya zginęła w czasie nalotów na Warszawę we wrześniu 1939 r. Pielęgnowanie postaw patriotycznych i dbałość o wychowanie kolejnych pokoleń w tym duchu były szczególnie istotne w okresie II Rzeczpospolitej. Te zadania realizowano zarówno w rodzinnych domach, szkołach, jak i organizacjach młodzieżowych.

Zbiory MIIWŚ / dar Katarzyny Romaniuk

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.