Cykl #PoznajZbioryMIIWŚ - ręcznie malowane podstawki wykonane w więzieniu w Tarnowie przez Helenę Zachemską

Cykl #PoznajZbioryMIIWŚ - ręcznie malowane podstawki wykonane w więzieniu w Tarnowie przez Helenę Zachemską

Dzisiaj w ramach cyklu #PoznajZbioryMIIWŚ prezentujemy ręcznie malowane podstawki pod filiżanki, zdobione motywami orientalnymi przez Helenę Zachemską.

 

Przedmioty należały do Jadwigi Kuty. W 1940 r. została aresztowana przez Gestapo za aktywność w strukturach Związku Walki Zbrojnej i osadzona w tarnowskim więzieniu. Podstawki otrzymała w prezencie od współwięźniarki Heleny Zachemskiej, którą także aresztowano za działalność konspiracyjną przeciw niemieckim okupantom. Kobiety znalazły się później w około stuosobowym transporcie skierowanym 12 września 1941 r. do obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Obie kobiety przeżyły wojnę. 


Jadwiga Kuta w powojennych wspomnieniach pisała:


„Przez te koszmarne lata przebywałam w nieludzkich warunkach, głodzona, maltretowana psychicznie i fizycznie przez SS-manów i dozorczynie więzienne. Byłam zmuszana, pod groźbą kar cielesnych, do pracy w zakładach przemysłowych na terenie obozu. Praca w szwalni i zakładach tkackich była bardzo ciężka, trwała 12 godzin (na zmiany) i polegała na szyciu dla wojska mundurów, wykonywania butów ze słomy, tkania swetrów i skarpet. Ponadto byłam zmuszana do ciężkich prac porządkowych jak kopanie rowów, przeładunek i rozładunek piasku i brykietów, bez względu na warunki pogodowe, pod ciągłą presją”.


Uzdolniona plastycznie Helena namalowała także portret Jadwigi, który do dziś zdobi ścianę mieszkania jej córki.