Cykl #PoznajZbioryMIIWŚ - ręcznie malowane podstawki wykonane w więzieniu w Tarnowie przez Helenę Zachemską

Dzisiaj w ramach cyklu #PoznajZbioryMIIWŚ prezentujemy ręcznie malowane podstawki pod filiżanki, zdobione motywami orientalnymi przez Helenę Zachemską.

Przedmioty należały do Jadwigi Kuty. W 1940 r. została aresztowana przez Gestapo za aktywność w strukturach Związku Walki Zbrojnej i osadzona w tarnowskim więzieniu. Podstawki otrzymała w prezencie od współwięźniarki Heleny Zachemskiej, którą także aresztowano za działalność konspiracyjną przeciw niemieckim okupantom. Kobiety znalazły się później w około stuosobowym transporcie skierowanym 12 września 1941 r. do obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Obie kobiety przeżyły wojnę.

Jadwiga Kuta w powojennych wspomnieniach pisała:

„Przez te koszmarne lata przebywałam w nieludzkich warunkach, głodzona, maltretowana psychicznie i fizycznie przez SS-manów i dozorczynie więzienne. Byłam zmuszana, pod groźbą kar cielesnych, do pracy w zakładach przemysłowych na terenie obozu. Praca w szwalni i zakładach tkackich była bardzo ciężka, trwała 12 godzin (na zmiany) i polegała na szyciu dla wojska mundurów, wykonywania butów ze słomy, tkania swetrów i skarpet. Ponadto byłam zmuszana do ciężkich prac porządkowych jak kopanie rowów, przeładunek i rozładunek piasku i brykietów, bez względu na warunki pogodowe, pod ciągłą presją”.

Uzdolniona plastycznie Helena namalowała także portret Jadwigi, który do dziś zdobi ścianę mieszkania jej córki.

Zbiory MIIWŚ / Dar Elżbiety Kuty

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.