CYKL #POZNAJZBIORYM2WŚ - publikacja „Dywizjon 303” autorstwa Arkadego Fiedlera

CYKL #POZNAJZBIORYM2WŚ - publikacja „Dywizjon 303” autorstwa Arkadego Fiedlera

W kolejnej odsłonie cyklu #PoznajZbioryM2WŚ prezentujemy książkę pt. „Dywizjon 303” autorstwa pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera. Jest ona sprawozdaniem z pola walki, którą polscy lotnicy stoczyli z siłami Luftwaffe w bitwie o Anglię w 1940 r.

 

Wydana w 1942 r. publikacja powstawała w bazie Northolt, gdzie autor miał okazję osobiście poznać pilotów, których uczynił bohaterami swojej książki. W okupowanej Polsce były dostępne jej wydania konspiracyjnie i cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem. Prezentowany egzemplarz kolejnego wydania zagranicznego wydrukowano w Kanadzie w 1945 r. Na okładce widoczny jest Jan Zumbach, as myśliwski, jeden z pilotów dywizjonu.


[…] Więc ostatecznie jacyż są ci sławni myśliwcy z Dywizjonu 303? Czy jacyś nadludzie? Jakaś elita, wyszukana na pokaz, dla pięknego symbolu? Jakieś cudowne dzieci, jacyś wybrańcy losu? Otóż, właśnie że nie! Są to zwykli, zdrowi, prości chłopacy. Mają ten sam temperament i te same zmysły, ten sam uśmiech i te same troski co większość innych Polaków […]. Tylko gruntownie nauczyli się swojego fachu w dawnej, polskiej szkole i teraz sumiennie spełniają swój obowiązek – i to jest ich tajemnicą.

303. Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki sformowano 2 sierpnia 1940 r. na lotnisku Northolt pod Londynem. Jednostka wzięła udział w bitwie o Anglię, wykazując się jedną z najlepszych skuteczności pod względem zestrzeleń niemieckich samolotów. W czasie całej wojny piloci dywizjonu wykonali ponad 9900 lotów bojowych, osiągając wiele sukcesów w walkach. 

 

Zbiory MIIWŚ 

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.