Cykl #PoznajZbioryMIIWŚ - notatnik należący do ppor. rez. Ignacego Kmiecia

W dzisiejszej odsłonie cyklu #PoznajZbioryMIIWŚ opowiemy o notatniku należącym do ppor. rez. Ignacego Kmiecia, przedwojennego przodownika Inspektoratu Straży Granicznej „Grudziądz”. W czasie kampanii polskiej 1939 r. służył w 2. kompanii Batalionu Obrony Narodowej „Jabłonowo” jako dowódca plutonu ciężkich karabinów maszynowych. Dostał się do niewoli niemieckiej; był jeńcem m.in. oflagu VII A Murnau w Bawarii.

Prawo międzynarodowe gwarantowało jeńcom wojennym możliwość prowadzenia korespondencji. Wymiana listów podlegała kontroli cenzury, aby usuwać informacje uznane za niewłaściwe. Możliwość kontaktu z najbliższymi – choć tak ograniczona – była dla jeńców niezwykle ważna. Podporucznik Ignacy Kmieć poświęcił temu wiele miejsca w jednym notatników z lat 1941–1945, w którym zapisywał treść listów wymienianych z rodziną i przyjaciółmi.

Z listu do żony Wandy z 10 czerwca 1941 r.:

„[…] Tu ogarniają mnie wspomnienia dawnego naszego życia bez trwóg i chmur, kiedy to nie przeczuwaliśmy jeszcze zbierającej się nad nami i naszymi głowami burzy dziejowej. Było to życie barwne, beztroskie i wesołe. Tak też dzisiaj, Wandeczko, całuje Cię mocno i najserdeczniej życzę, byś nadal w serduszku Twym posiadała pogodę – byś przy dobrym zdrowiu i pogodnym nastroju znalazła w każdej chwili na tyle sił, na ile potrzeba Tobie w dobie obecnej, jako człowiekowi i matce”.

Zbiory MIIWŚ / dar Tomasza Kmiecia

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.