Przejdź do treści

Nasza misja

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to instytucja, której działaniom przyświeca hasło "Kultura wielu wymiarów". Na jednej z największych powierzchni wystawienniczych w Europie za pomocą nie tylko artefaktów, ale również nowoczesnych technologii przedstawiano historię ludności cywilnej żyjącej w trakcie II wojny światowej, a także ukazano wyjątkowość polskiego doświadczenia na tle innych narodów.

Szanowni Państwo,
 

zadaniem Muzeum II Wojny Światowej jest kształtowanie narracji historycznej, dzięki której II wojna światowa ukazywana jest w nowoczesny sposób z perspektywy wyjątkowego doświadczenia Polaków, z uwzględnieniem zarówno ówczesnej wielkiej polityki, jak i postaw ludzi względem wojennej rzeczywistości oraz koszmaru okupacji Rzeczypospolitej przez dwa totalitarne reżimy.  
 

Naszą misją jest opowiadanie o ofiarach II wojny światowej, a także jej bohaterach – często zapomnianych i zepchniętych na margines historii. Poprzez działalność kierowanej przeze mnie instytucji chcemy kształtować świadomość Polaków, ale również naszych zagranicznych gości. Rozpowszechniamy wiedzę dotyczącą najtragiczniejszego konfliktu w historii nie tylko w budynku Muzeum, ale – dzięki współpracy z wieloma partnerami – także poza nim. Jesteśmy instytucją o charakterze inkluzywnym, gotową do opowiadania o losach II wojny światowej wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe – zarówno w Polsce, Europie, jak i na świecie. 
 

Pielęgnujemy pamięć o historii poprzez nasze wystawy, lecz również – w myśl hasła „Kultura wielu wymiarów” – przygotowując liczne wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty czy spektakle teatralne, a także prowadząc kino studyjne. Dbamy o to, by nasz przekaz interesował przedstawicieli różnych grup wiekowych, dlatego prezentujemy rzetelne i wartościowe treści historyczne przy użyciu najnowocześniejszych technologii. Bez wątpienia edukacja i nauczanie młodzieży to jedno z naszych największych wyzwań.
 

Najważniejszym wyzwaniem na najbliższe lata pozostaje budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. To zadanie niezwykle istotne i odpowiedzialne, ponieważ poprzez utworzenie, a następnie działalność takiego muzeum plenerowego, swoistego parku pamięci narodowej, opowiemy naszym gościom z całego świata, że 1 września 1939 r. na Westerplatte wybuchła II wojna światowa. Po dekadach zaniedbań wobec Westerplatte jesteśmy zobowiązani do zarówno do działań konserwatorskich, odbudowy reliktów oraz powrotu do oryginalnych ścieżek komunikacyjnych Wojskowej Składnicy Tranzytowej, jak i do zwiększenia świadomości o tym, co dokładnie wydarzyło się na półwyspie w pierwszych dniach II wojny światowej. Stworzymy miejsce skupione wokół trzech symboli: autentyzmu pola bitwy, polskich postaw w czasie II wojny światowej i początku wybuchu tego tragicznego konfliktu.


Zapraszam Państwa do wizyty w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zwiedzenia naszych wystaw oraz skorzystania z bogatej oferty kulturalnej.

 

dr Karol Nawrocki

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku