Nasza misja

Wojna nie jest przygodą. Nawet jeśli w jej trakcie dochodzi do licznych przykładów bohaterstwa, a poświęcenie ofiar staje się zobowiązaniem dla kolejnych pokoleń, to jest w całej swej złożoności przede wszystkim bezmiarem krzywd i cierpienia niewinnych ludzi. Technika i jej rozwój związane z działaniami zbrojnymi mogą posłużyć z czasem pokojowym celom, ale podczas wojny są narzędziem niszczenia, zadawania ran i śmierci.

Najstraszniejszym konfliktem zbrojnym w dziejach Polski i ludzkości była II wojna światowa. Dlatego też naszą misją jest zachowywanie jej materialnych i niematerialnych świadectw, prowadzenie badań w skali mikro i makro, tworzenie jej możliwie wiarygodnego oraz szerokiego obrazu, w końcu upowszechnianie wiedzy o niej dla odbiorców z całego świata. Uważamy, że jedynie na szerokim tle wydarzeń w Europie i na świecie możemy w przekonujący sposób pokazać wyjątkowość wojennego doświadczenia Polaków. Wierzymy, że głęboka refleksja nad przeszłością powinna skłaniać do odrzucenia przemocy jako narzędzia polityki.

Otwarta 23 marca 2017 r. wystawa główna służy realizacji naszej misji. Podporządkowane jej są też wystawy czasowe, wydawnictwa, działalność edukacyjna i wydarzenia kulturalne. To za ich pośrednictwem nasze przesłanie dociera do odbiorców z Polski i całego świata.

Budujemy nowe Muzeum Westerplatte. W miejscu-symbolu wybuchu II wojny światowej opowiemy o bohaterstwie polskich żołnierzy broniących półwyspu przed niemiecką agresją w 1939 r., cierpieniu cywili funkcjonującego tu podobozu KL Stutthof, a także długofalowych skutkach wojny. Uważamy, że w czasach,w których agresja militarna znów jest narzędziem polityki dyktatorów, przemoc i strach zaś stały się instrumentem terroryzowania społeczeństw, właśnie z Gdańska powinno płynąć nierozerwalnie związane z tym miejscem hasło: nigdy więcej wojny!