Cykl #PoznajZbioryM2WŚ  - futerał na skrzypce należący do Zygmunta Kubowicza

Cykl #PoznajZbioryM2WŚ - futerał na skrzypce należący do Zygmunta Kubowicza

Dziś  w ramach cyklu  #PoznajZbioryM2WŚ  prezentujemy futerał na skrzypce Zygmunta Kubowicza. W czasie okupacji jego starsi bracia potajemnie przenosili w pojemniku broń. Wewnątrz futerału znajduje się sten – pistolet maszynowy wytworzony w konspiracyjnym zakładzie produkcyjnym wspierającym AK.

Tadeusz, Stanisław i Jan służyli w szeregach AK oraz uczestniczyli w Powstaniu Warszawskim. Jan Kubowicz urodził się 21 listopada 1911 r. Po powstaniu opuścił stolicę wraz z cywilną ludnością, po czym został uwięziony w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau, gdzie zginął. Tadeusz urodził się 14 kwietnia 1909 r. W czasie powstania walczył w szeregach batalionu Chrobry I. Po walkach trafił do obozu jenieckiego. Szczegóły powstańczej działalności Stanisława i jego dalsze losy nie są znane.

Zbiory MIIWŚ / dar Andrzeja Kubowicza

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.