Cykl #PoznajZbioryM2WŚ - Druk ulotny „Wiadomości Wojenne”

Dziś w ramach cyklu #PoznajZbioryM2WŚ prezentujemy druk ulotny „Wiadomości Wojenne” nr 2 z 28 sierpnia 1920 r. skierowany do obywateli Rzeczpospolitej, informujący o działaniach militarnych Wojska Polskiego podejmowanych w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

W komunikacie czytamy:

[…] Przez zwycięstwo pod Warszawą niepodległy byt państwa naszego zabezpieczony, a wróg wyrzucony poza granice kraju. […] Rząd polski czyni wszystko, aby wojnę tę zakończyć jak najrychlej i wcale niezaślepiony zwycięstwami postawił bardzo skromne warunki pokojowe. Hasłem naszem jest dziś: Cudzego nie chcemy, ale swojego nie damy.

Dokument wystosowany przez Sekcję II. Komitetu Obrony Państwa. Rada Obrony Państwa to organ powołany w lipcu 1920 r. jako odpowiedź wobec agresji sowieckiej na Rzeczpospolitą. Zgodnie ze swoimi kompetencjami Rada mogła decydować we wszystkich kwestiach związanych z prowadzeniem wojny i zawarciem pokoju. W skład Rady wchodzili przedstawiciele ówczesnego parlamentu, rządu i Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego.

Zbiory MIIWŚ / dar Waldemara Kowalskiego

Zobacz w pełnej rozdzielczości:

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.