#PoznajZbioryM2WŚ - "Kontrola wydatków domowych"

Dziś w ramach cyklu #PoznajZbioryM2WŚ prezentujemy zeszyt „Kontrola wydatków domowych” z lat trzydziestych XX w. Skoroszyt zawiera tabele służące do kontroli obrachunkowej gospodarstwa domowego. W rubrykach znalazło się miejsce na wydatki związane z podstawowymi produktami spożywczymi, takimi jak pieczywo, nabiał czy wędliny, a także na środki na komunikację miejską, kształcenie dzieci, rozrywkę, pensję dla służby oraz napiwki i prezenty.

W książkach kucharskich i poradnikach domowych z okresu międzywojennego znajdziemy wiele przepisów na potrawy z wykorzystaniem składników, które z jednej strony dziś kojarzylibyśmy z dobrobytem, ale i takie, które nie uszczuplą domowego budżetu. W publikacji Instytutu Gospodarstwa Społecznego „Pamiętniki chłopów”, w rozdziale poświęconym życiu codziennemu na terenie Lubelszczyzny, czytamy:

Odżywianie: na śniadanie kartofle z kapustą, na obiad kartofle i polewka z kaszy, na kolację kartofle i przegotowane mleko, a jeżeli go nie ma, to jakiś barszczyk lub poproś tu rzadkie kartofle z wodą — czasami zasypane kilku ziarnkami kaszy — oto i całe odżywianie! Słoniną krasi się na Boże Narodzenie i Wielkanoc.

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.