Cykl #PoznajZbioryMIIWŚ - miś z okresu II wojny światowej

W dzisiejszej odsłonie cyklu #PoznajZbioryMIIWŚ prezentujemy ręcznie uszytego i wypchanego słomą misia w pasiastej sukience, który należał do mieszkanki Warszawy. Maria Całka urodziła się w 1943 r. i otrzymała go od rodziców w czasie wojny. Wedle przekazu rodzinnego był jej ulubioną zabawką.

Ojciec Marii, ppor. Leon Całka pseudonim „Feliks” został rozstrzelany w trakcie Powstania Warszawskiego. Jego czterej bracia także stracili życie w czasie wojny. Tadeusz i Jan polegli w czasie walk w 1939 r., Adama zamordowano w Katyniu, a Kazimierz, który był księdzem zginął w KL Dachau.

Zbiory MIIWŚ / dar Marii Całka

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.