Cykl #POZNAJZBIORYM2WŚ - Krzyż Orderu Virtuti Militari

Cykl #POZNAJZBIORYM2WŚ - Krzyż Orderu Virtuti Militari

W kolejnej odsłonie cyklu #PoznajZbioryM2WŚ prezentujemy Krzyż Orderu Virtuti Militari należący do Tadeusza Domicza, który w czasie II wojny światowej jako starszy bosman służył na dwóch polskich okrętach podwodnych – ORP Wilk oraz ORP Sokół.

 

We wrześniu 1939 r. st. bsm. Tadeusz Domicz pełnił służbę na okręcie podwodnym ORP Wilk. W czasie działań na Bałtyku szczególnym dniem był 5 września 1939 r. Znajdujący się w pobliżu Helu Wilk został wówczas wykryty przez niemieckie jednostki. Okręt, atakowany przez wiele godzin bombami głębinowymi, uległ znacznym uszkodzeniom. Załoga była zmuszona do stałego wypompowywania wody z przedziału technicznego. Dowódca otrzymał rozkaz przedarcia się do Wielkiej Brytanii, co w tych warunkach było zadaniem niezwykle trudnym – mimo to odniósł sukces (podobnego wyczynu dokonała później także załoga ORP Orzeł). Następnie st. bsm. Domicz trafił do załogi ORP Sokół. W czasie działań okrętu na Morzu Śródziemnym wykazał się bohaterską postawą i zaangażowaniem, za co został odznaczony najwyższym odznaczeniem. W uzasadnieniu decyzji o nadaniu Virtuti Militari szef kierownictwa Marynarki Wojennej wiceadm. Jerzy Świrski napisał: 

„W uznaniu czynów męstwa i odwagi wykazanych w październiku i listopadzie 1943 r. podczas ataków na żeglugę nieprzyjacielską oraz wykazanie szczególnej inicjatywy w czasie bombardowania okrętu bombami głębinowymi”. (Londyn, 12 września 1944 r.)

 


Zbiory MIIWŚ / dar Frances Diany Domicz
 

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.