Cykl #PoznajZbioryM2WŚ - ozdoby świąteczne

W dzisiejszej odsłonie cyklu #PoznajZbioryM2WŚ prezentujemy ozdoby z kory, słomy i tektury wykonane przez czternastoletniego Stanisława Ścibora-Marchockiego. Były świątecznym prezentem dla dwóch młodszych dziewczynek z polskiej rodziny, z którą dzielili dom na zesłaniu w Aczyńsku w Kraju Krasnojarskim na Syberii. Dekoracje zostały powieszone na bożonarodzeniowej choince.

W chwilach wolnych od pracy Stanisław wykonywał zabawki z sosnowych deseczek – głównie wózki i samochodziki, które następnie sprzedawał dzieciom kołchoźników za żywność oraz mleko, co nieraz ratowało chłopca i matkę od głodu.

Stanisław Ścibor-Marchocki urodził się 28 lutego 1926 r. we wsi Puc. Należał do harcerstwa, uczył się grać na skrzypcach, lubił majsterkować i budować modele. Wraz z matką został deportowany przez Sowietów w nocy z 19 na 20 czerwca 1941 r. w głąb ZSRS. Do Polski powrócili w 1946 r.

Zbiory MIIWŚ / dar Agnieszki Rudzińskiej

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.