Cykl #PoznajZbioryM2WŚ - odznaki 3 DSK, 5 KDP

Cykl #PoznajZbioryM2WŚ - odznaki 3 DSK, 5 KDP

Dzisiaj w ramach cyklu #PoznajZbioryMIIWŚ prezentujemy: odznakę pamiątkową 3. Dywizji Strzelców Karpackich, należącą do sapera Edwarda Merkuna oraz odznakę pamiątkową 5. Kresowej Dywizji Piechoty, należącą do starszego strzelca Edmunda Olszewskiego.


Odznaka pamiątkowa 3. Dywizji Strzelców Karpackich należąca do sapera Edwarda Merkuna. Żołnierz służył w podlegającym dywizji 3. Karpackim Batalionie Saperów. Brał udział w walkach m.in. o Monte Cassino, gdzie zajmował się rozminowywaniem terenu, umożliwiając przełamanie linii wroga.


Odznaka została wykonana przez włoską firmę braci Filipa i Michała Lorioli. Jej głównym elementem jest sylwetka świerka z oznaki rozpoznawczej dywizji, wpisana w formę Krzyża Pamiątkowego Monte Cassino. U podstawy umieszczono miniaturę odznaki Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. W centrum wkomponowano cyfrę 3, a wokół szczytu drzewka inicjały DSK. Na rewersie znajduje się dewiza jednostki: „wiara – wytrwałość – zwycięstwo”. 


Zbiory MIIWŚ / dar Tadeusza Merkuna.


Odznaka pamiątkowa 5. Kresowej Dywizji Piechoty należąca do starszego strzelca Edmunda Olszewskiego. W czasie wojny rodzinę Olszewskich wpisano na Niemiecką Listę Narodowościową. Edmund, wraz z bratem Henrykiem, został wcielony do Wehrmachtu. Na początku 1944 r. trafił do niewoli alianckiej, a następnie dołączył do 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Służył jako kierowca samochodów ciężarowych w 4. Wołyńskiej Brygadzie Piechoty będącej częścią 5. Kresowej Dywizji Piechoty.


Odznaka została wykonana w srebrze; ma formę krzyża Virtuti Militari, na którego ramionach umieszczono numer oraz inicjały 5. Kresowej Dywizji Piechoty. W jej centrum znajduje się emaliowana tarcza z żubrem – znakiem rozpoznawczym dywizji. Pomiędzy ramionami wkomponowano, wychodzące z tarczy, elementy Krzyża Pamiątkowego Monte Cassino. Na dolnym ramieniu krzyża widnieje motyw tarczy 8. Armii Wielkiej Brytanii. 


Zbiory MIIWŚ.

 

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.