Cykl #PoznajZbioryMIIWŚ - Orzeł czapkowy wz. 39

Cykl #PoznajZbioryMIIWŚ - Orzeł czapkowy wz. 39

Dzisiaj w ramach cyklu #PoznajZbioryMIIWŚ prezentujemy orzeł czapkowy wz. 39 wykonany z blachy mosiężnej, należący do por. Michała Juchniewicza.  Sygnowany na nakrętce: „F.M. Lorioli Milano-Roma”.


Michał Juchniewicz w czasie kampanii polskiej służył w 1. Dywizji Piechoty Legionów. Dostał się do niewoli sowieckiej, z której zbiegł. Następnie internowano go na Litwie, a po zajęciu kraju przez ZSRS w 1940 r. został zesłany do sowieckiego łagru. Porucznik Juchniewicz służył w Armii Polskiej w ZSRS, a następnie w strukturach 2. Korpusu Polskiego w szeregach 11. Batalionu Łączności, gdzie zabezpieczał łączność w kampanii włoskiej m.in. nad rzeką Sangro, pod Monte Cassino i Bolonią. Następnie rozpoczął służbę w 15. Wileńskim Baonie Strzelców „Wilków”.


„… może nie wszyscy, ale dojdziemy. Może nie wszyscy jak zechce Bóg – ale na pewno wszyscy będziemy szukać do Polski szlachetnych dróg!” – cytat z legitymacji koła żołnierzy 15. Wileńskiego Batalionu Strzelców „Wilków”.

Zbiory MIIWŚ/dar Anny Czuchraj

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.