Wystawy czasowe

Zachęcamy do zwiedzania wystaw czasowych, które prezentowane są zarówno w budynku MIIWŚ, jak i na placu przed naszą instytucją.

wic

WALKA I CIERPIENIE. OBYWATELE POLSCY PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ

Ekspozycja ukazuje losy obywateli polskich (żołnierzy i cywilów) w okresie II wojny światowej. Głównym celem wystawy jest podkreślenie wyjątkowości tragicznej sytuacji ludności Rzeczypospolitej, wynikającej z polityki okupantów (III Rzeszy i Związku Sowieckiego) oraz zaangażowania żołnierzy polskich na wszystkich frontach II wojny światowej, a także ich znaczącego wkładu w militarne zwycięstwo nad nazistowskimi Niemcami.

WYSTAWA ARCHEOLOGICZNA „«KIEDY SIĘ WYPEŁNIŁY DNI…» POCHÓWKI POLSKICH OBROŃCÓW WESTERPLATTE”

Wystawa zatytułowana „Kiedy się wypełniły dni… Pochówki polskich obrońców Westerplatte” prezentuje sylwetki 9 polskich żołnierzy poległych podczas bohaterskiej obrony we wrześniu 1939 roku. Szczątki ich odnalezione zostały na Westerplatte podczas V Etapu badań wykopaliskowych prowadzonych przez archeologów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Dla każdego z opisywanych obrońców wybrany został jeden zabytek przewodni znaleziony wraz z jego szczątkami, który zaprezentowany został w gablocie jemu poświęconej.

Wystawa archeologiczna „«Kiedy się wypełniły dni…» Pochówki polskich obrońców Westerplatte”
WYSTAWA „1945-2022. DZIEJE KRZYŻA NA WESTERPLATTE”

WYSTAWA „1945-2022. DZIEJE KRZYŻA NA WESTERPLATTE”

W ramach obchodów 40. rocznicy przywrócenia krzyża na Westerplatte Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przygotowało wystawę panelową pod tytułem ,,1945-2022. Dzieje krzyża na Westerplatte”. Ekspozycja poświęcona jest przedstawieniu losów symbolu religijnego na terenie byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Ta historia niczym w soczewce ukazuje realia kształtowania w czasach komunizmu pamięci o polskich bohaterach, a jednocześnie przedstawia walkę ówczesnej władzy z Kościołem katolickim.

TADEUSZ PIETRZYKOWSKI - WOJOWNIK O DUSZY ARTYSTY

Na ekspozycję składa się 29 prac Tadeusza Pietrzykowskiego wykonanych w różnych technikach i podejmujących wiele tematów. Wystawa w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prezentowana będzie do 31 sierpnia br., a wstęp na nią jest bezpłatny. Swoistą zapowiedź projektu stanowiła prezentacja reprodukcji prac tego sławnego polskiego pięściarza w Olivia Star przy okazji gali Rocky Boxing Night im. Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego.

TADEUSZ PIETRZYKOWSKI - WOJOWNIK O DUSZY ARTYSTY
THE AIRMEN

THE AIRMEN

Ekspozycja w nowatorski i artystyczny sposób ukazuje projekt fotograficzny „The Airmen” autorstwa artysty fotografika Michała Solarskiego. Na wystawę składają się unikatowe portrety bohaterów Polskich Sił Powietrznych u schyłku ich życia, zdjęcia lotników należące do zbiorów Muzeum II Wojny Światowej oraz teksty przybliżające zwiedzającemu tematykę ekspozycji.