Cykl #PoznajZbioryMIIWŚ - czapka uszanka z wojny zimowej

Cykl #PoznajZbioryMIIWŚ - czapka uszanka z wojny zimowej

Dzisiaj w ramach cyklu #PoznajZbioryMIIWŚ prezentujemy czapkę zimową zwaną uszanką, będącą na wyposażeniu fińskich oddziałów wojskowych w latach 1939–1945. W części centralnej jej frontu znajduje się biało-niebieskie oznaczenie, nawiązujące do flagi państwowej, wykorzystywane przez armię Finlandii.

 

Czapek zimowych tego typu używano głównie we wschodniej Europie oraz Azji; doskonale chroniły głowę przed niskimi temperaturami. W czasie wojny zimowej (1939–1940) fińskie oddziały, które dysponowały tego typu, odpowiednim do warunków pogodowych umundurowaniem, były dużo lepiej przygotowane niż żołnierze Armii Czerwonej.


13 marca 1940 r. zakończyła się wojna zimowa – konflikt pomiędzy ZSRS a Finlandią rozpoczęty sowiecką agresją 30 listopada 1939 r. Dzięki dobremu przygotowaniu oraz zaangażowaniu całego społeczeństwa, fińskim żołnierzom udało się zadać znaczne straty Armii Czerwonej i obronić niepodległość swojego kraju. Mimo to Finlandia nie była w stanie ustrzec się strat terytorialnych na rzecz Związku Sowieckiego.

 


Zbiory MIIWŚ / dar The Raatteen Portti Winter War Museum

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.