Hart ducha, odwaga i pasja - Kobiety walczące o niepodległość

Projekt przedstawia historię niezwykłych kobiet. Kobiet, które przeciwstawiły się okupantowi i stanęły do walki z nim. Ich życie to świadectwo heroicznej postawy – obraz wielkiej determinacji, hartu ducha oraz oddania dla Ojczyzny. Opowiadamy nie tylko o tym, co przeszły, lecz także o tym, jak odpowiedziały na to, co je spotkało. Niosły przecież na swoich plecach bagaż trudnych doświadczeń, a mimo to wciąż swoim zaangażowaniem chciały wpłynąć na losy Polski. Odkryj ich charyzmę i siłę charakteru, dzięki którym mogły się zdystansować wobec otaczającej je rzeczywistości wojennej i miały siłę żyć i działać dalej.

Poznaj kobiety niepodległe i niezależne!


Projekt rozpoczynamy opowieścią o sześciu wyjątkowych bohaterkach, wśród których znalazły się: Olga Krzyżanowska, Joanna Muszkowska-Penson, Wanda Traczyk-Stawska, Janina Wasiłojć-Smoleńska „Jachna”, Elżbieta Zahorska oraz Elżbieta Zawacka.

 

 

 

Olga Krzyżanowska

Kobieta pełna klasy, imponująca wiedzą i wielką kulturą. Nieustannie zaangażowana i oddana sprawom ważnym. Robiła wszystko to, co uważała za swój wewnętrzny obowiązek. Zawsze zajmowała jednoznaczne stanowisko w sprawach kobiet i opowiadała się po ich stronie. Budowała świadomość historyczną, obywatelską i społeczną. „Miała dar widzenia rzeczy we właściwych proporcjach” – niezwykła umiejętność.

Joanna Muszkowska-Penson

Miała 19 lat, gdy rowerem rozwoziła po Warszawie meldunki. 19 lat podczas pobytu w więzieniu na Pawiaku. I 19 lat w momencie przekroczenia bramy KL Ravensbrück. 24 lata, gdy stamtąd wyszła. Cudem ocalona przez koleżanki, życie postanowiła poświęcić ratowaniu innych. Jako lekarka, profesor medycyny, chroniła „chorych” na Solidarność. Mądra, krucha, silna. Kochająca i kochana. Człowiek.

Wanda Traczyk-Stawska

Symbol odwagi, uporu i społecznego zaangażowania. Miała zaledwie 12 lat, gdy wojna przerwała jej dzieciństwo. Walczyła przeciw Niemcom informacyjnie oraz z bronią w ręku. Po wojnie również nie spoczęła i działała dalej – dbała o pamięć o powstańcach warszawskich. Zawodowo pracowała jako nauczycielka w szkole specjalnej. Zawsze była po stronie słabszych, nieustannie w służbie sprawiedliwości, nigdy nie bała się głośno mówić prawdy. Historia jej życia to drogowskaz dla tych, którzy chcą zmieniać świat wokół siebie na lepszy.

Janina Wasiłojć-Smoleńska "Jachna"

Janina Wasiłojć-Smoleńska "Jachna"

Jedna z najbardziej niezwykłych kobiet przełomu stuleci. Mieli szczęście ci, którzy mogli ją poznać. Nie zdradziła kolegów od „Łupaszki” mimo tortur i wyroku dwukrotnej kary śmierci, ostatecznie zamienionego na 9 lat komunistycznego więzienia w „wolnej” Polsce. Przejrzysta, spójna, z humorem. Wolna mimo krat. Pewna siebie. Dumna. Dotrzymała słowa. Bo przysięgła.

Elżbieta Zahorska

Wierność i duma – tymi dwoma słowami można określić charakter tej kobiety. Wiedziała, co robić i jak się zachować w każdej sytuacji. Jej uroda i odwaga wywoływały zachwyt i zdumienie. Jej postawa wzbudzała podziw nawet wśród niemieckich żołnierzy. Kiedy wydano na nią wyrok i szła na śmierć, została nazwana „polską Nike”. Była prawdziwym uosobieniem siły i waleczności, stąd – jak najbardziej zasadne – porównanie do greckiej bogini zwycięstwa.

Elżbieta Zawacka

Przekraczała granice – nie tylko między państwami, lecz także swoje własne. Działała pomimo strachu i grożącego jej niebezpieczeństwa. Inteligentna i odważna. Nie znosiła sprzeciwu – dla niej wszystko było możliwe. Wierzyła, że wystarczy tylko chcieć. Sama była doskonałym przykładem takiej postawy. Starała się wykonać perfekcyjnie każdą misję, a po wojnie walczyła o swoją karierę naukową. Utworzyła również fundację.

#NIEPODLEGŁE
Agnieszka Bacławska-Kornacka


Wytrwała, oddana bliźniemu, skromna,
zaangażowana, obowiązkowa,
uparta, energiczna, empatyczna,
niepodległa, nieugięta,
dumna, wierna, 
inspirująca, niezależna.

 

Kochająca i kochana…

 

Czego by nie napisać – i tak będzie mało.
Tajemnica tych kobiet to spójna całość, 
dopełniające się równie ważne części – 
by życie miało smak.

 

#NIEZALEŻNE 
– od czasów i okoliczności, 
#NIEPODLEGŁE 
– wobec historii i losu, 
nie tylko przetrwały, 
ale rozwinęły w życiu RZECZY WAŻNE.

 

Odchodziły spokojne, zostawiając wyraźne ślady 
– w  historii.
I w przyszłości.

 

Prostota celów szła w parze z ich siłą!!

 

Geniusz tych kobiet to IDEALNE PROPORCJE,
DOSKONAŁY PRZEPIS 
– NA SIEBIE.

 

Wolne w więzieniu, wolne w obozie
– dzięki wartościom, które miały w sobie 
– dzięki zasobom, łapały dystans   
i #NIEZALEŻNOŚĆ od innych, 
– mimo przemocy, zdrady, śmierci.

  

Wzbudzały respekt.

 

– Z siłą humoru, która łamała strach: 
o życie swoje, o bliskich.

 

– Zdolne budować relacje: 
i obcy stawali się Rodziną „na zawsze”.
Lojalną i wierną, czułą.
– Gdy bliskość była jedynym schronieniem.

 

Wewnętrznie SPRĘŻYSTE. 
DUMNE.
WAŻNE.

 

 

 



Szczególne podziękowania kierujemy do rodzin naszych bohaterek, które współuczestniczyły w powstaniu tego projektu. Dzięki ich zaangażowaniu 
teksty zyskały jeszcze bardziej osobisty wymiar. 

 




Koordynatorka: Ariadna Wojewoda 
Autorki tekstów: Agnieszka Bacławska-Kornacka, Małgorzata Kunert-Krusińska,  Aleksandra Trawińska, Ariadna Wojewoda
Koncepcja graficzna: Natalia Gawryluk
Konsultacja merytoryczna: dr Janusz Marszalec, dr Jan Szkudliński
Korekta językowa: Sylwia Kawska, Natalia Maliszewska, Michał Mikołajczak
Współpraca: Marcin Finc, dr Wojciech Łukaszun, Monika Sołoduszkiewicz, Susanna Szczepańska, Karolina Wiącek, Grzegorz Żaczek