Cykl #PoznajZbioryMIIWŚ - 3e TRANCHE 1940. LOTERIE NATIONALE. TRANCHE DE LA POLOGNE HÉROÏQUE

W kolejnej odsłonie cyklu #PoznajZbioryMIIWŚ prezentujemy 3e TRANCHE 1940. LOTERIE NATIONALE. TRANCHE DE LA POLOGNE HÉROÏQUE – grafikę poświęconą trzeciej turze Loterii Narodowej, z której dochód przeznaczono na uzbrojenie i wyposażenie Polskich Sił Zbrojnych sformowanych na obczyźnie.

Barwną litografię zaprojektował w 1939 r. Louis Marcoussis – a właściwie pochodzący z Warszawy Ludwik Kazimierz Władysław Markus (1878–1941). Studiował na krakowskiej ASP, pod kierunkiem Józefa Mehoffera i Jana Stanisławskiego, i kontynuował naukę w paryskiej Académie Julian u Jules’a Lefebvre’a. Był to wszechstronny artysta; zajmował się m.in. rysunkiem i karykaturą dla czasopism „Mucha” oraz „La Vie Parisienne”.

Odnosił znaczące sukcesy jako malarz, rozwijając swoje umiejętności w nurtach fowizmu, surrealizmu i kubizmu. Wystawy monograficzne jego prac odbywały się m.in. w Paryżu, Berlinie, Brukseli, Nowym Jorku, Chicago, Los Angeles i Londynie. Choć we Francji osiadł na stałe, sprawy dotyczące Polski pozostały mu bliskie.

Grafika: Zbiory MIIWŚ

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.