Cykl #PoznajZbioryMIIWŚ - brytyjska bluza mundurowa

Dziś przedstawiamy brytyjską bluzę mundurową (battledress) chorążego Jana Szczepańskiego z 5. Batalionu Strzelców Karpackich. Szczepański przed wojną służył w Korpusie Ochrony Pogranicza. Brał udział w kampanii polskiej 1939 r. i dostał się do niewoli sowieckiej. Według relacji rodziny został uratowany z Ostaszkowa przez rosyjskiego lekarza. Opuścił ZSRS z armią gen. Andersa. Służył na Środkowym Wschodzie, a następnie we Włoszech, gdzie został ranny.

Kurtka o kroju tzw. olimpijki, jednorzędowa, zapinana na trzy guziki, została wykonana z wełny. Na naramiennikach widoczne są dystynkcje stopnia chorążego, na rękawach zaś oznaki rozpoznawcze „POLAND”, 2. Korpusu Polskiego, 3. Dywizji Strzelców Karpackich oraz oznaka honorowa nadana przez brytyjską 8. Armię (2. Korpus, będąc w jej składzie, brał udział w walkach we Włoszech). Na lewej kieszeni widnieje odznaka pamiątkowa 3. Dywizji Strzelców Karpackich, nad nią przyszyto komplet brytyjskich i polskich medali oraz odznaczeń, a do górnej części bluzy zamocowano odznakę pamiątkową 2. Korpusu Polskiego.

Zbiory MIIWŚ / dar Adama Wojtasika i Andrzeja Mączyńskiego

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.