Cykl #PoznajZbioryMIIWŚ - kilim wyprodukowany w łódzkiej Fabryce Wyrobów Wełnianych i Pluszowych Herman Sachs

Dzisiaj w ramach cyklu #PoznajZbioryMIIWŚ prezentujemy kilim (dekoracyjna tkanina użytkowa wykonana z pluszu na lnianej osnowie) wyprodukowany w łódzkiej Fabryce Wyrobów Wełnianych i Pluszowych Herman Sachs.

Przedmiot należał do żydowskiej, liczącej sześć osób, rodziny Jomtow (Jomtef). W latach 1942–1944 Jomtowie ukrywali się w Grochowie, w gospodarstwie Joniuków. Ośmioosobowa rodzina przygotowała dla nich schronienie na strychu stodoły. W połowie 1944 r. wycofujące się oddziały niemieckie założyły kwaterę w gospodarstwie Joniuków. Oficerowie mieszkali w domu gospodarzy, a żołnierze w stodole, gdzie ukrywali się Jomtefowie.

Potomkowie obu rodzin do dziś utrzymują ze sobą kontakt. W 1983 r. Jan Joniuk, Leokadia Michalska-Joniuk, Eugenia Bartosiak-Joniuk i Zofia Wycech-Joniuk zostali uhonorowani medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Zbiory MIIWŚ / dar Hanny Suski

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.