Cykl #PoznajZbioryMIIWŚ - Drzeworyt z kolekcji dzieł o tematyce patriotycznej i religijnej

Cykl #PoznajZbioryMIIWŚ - Drzeworyt z kolekcji dzieł o tematyce patriotycznej i religijnej

Zapraszamy do zapoznania się z kolejną odsłoną cyklu #PoznajZbioryMIIWŚ, podczas której prezentujemy drzeworyt z kolekcji dzieł o tematyce patriotycznej i religijnej wykonanych przez Zygmunta Pazdę w obozie jenieckim.

 

Podporucznik został zmobilizowany w sierpniu 1939 r. i jako dowódca plutonu ckm brał udział w obronie Warszawy. Po kapitulacji trafił do niewoli niemieckiej – najdłużej więziono go w oflagu IIC Woldenberg. Tam zajmował się m.in. twórczością drzeworytniczą, projektował ekslibrisy i druki korespondencji. Dzięki wykształceniu nauczycielskiemu, które odebrał przed wojną, organizował w obozie kursy maturalne.

 

Drzeworyt został wykonany z okazji Święta Morza w 1944 r. Znajdują się na nim niszczyciel ORP Błyskawica oraz trzymasztowy żaglowiec – Dar Pomorza. Nad linią horyzontu wkomponowano wizerunek Królowej Polskiego Morza – Matki Bożej Swarzewskiej. Całość wieńczy wstęga z łacińską sentencją, która w tłumaczeniu brzmi: „Żeglowanie jest koniecznością, życie koniecznością nie jest”.

 

 

Zbiory MIIWŚ / dar Andrzeja Pazdy

 

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.