Cykl #PoznajZbioryMIIWŚ - Bluza i spodnie pasiaka obozowego

W dzisiejszej odsłonie cyklu #PoznajZbioryMIIWŚ prezentujemy bluzę i spodnie pasiaka obozowego należące do Olgierda Adama von Kukowskiego, więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Dachau (numer obozowy 25396).

Rodzina Kukowskich to ostatni właściciele gdyńskiego majątku Kolibki. Niemieckie represje dotknęły ich już w pierwszych dniach wojny. Ojciec Olgierda, hrabia Witold von Kukowski, ekonomista i konsul honorowy Republiki Estonii w Wolnym Mieście Gdańsku, był jedną z ofiar zbrodni pomorskiej. Został aresztowany i zamordowany w lasach piaśnickich. Matkę, siostry oraz ciotki Olgierda osadzono w obozach Ravensbrück i Auschwitz. Po wyzwoleniu Dachau właściciel prezentowanego pasiaka oraz ocalali członkowie jego rodziny zamieszkali w Szwecji.

Witold von Kukowski jest jedną z tysięcy ofiar niemieckiego terroru, brutalnie eksterminowanych na zajętych przez III Rzeszę terenach Rzeczpospolitej Polskiej już w pierwszych miesiącach okupacji. Szacuje się, że na Pomorzu Gdańskim skala tych mordów do początku 1940 r. sięgnęła około 36–42 tys. osób w ponad 400 miejscowościach przedwojennego województwa pomorskiego. Spośród nich do tej pory udało się ustalić około 10 tys. imion i nazwisk.

Zbiory MIIWŚ / dar Jana - Bogdana von Kukowskiego

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.