Cykl #PoznajZbioryM2WŚ - przedwojenna saszetka z lekiem

W dzisiejszej odsłonie cyklu #PoznajZbioryM2WŚ prezentujemy saszetkę z lekiem Migreno-Nervosin. Był to przedwojenny specyfik, zwany „kogutkiem”, stosowany na bóle głowy, zębów, przeziębienie oraz dolegliwości reumatyczne. Jego receptura, opracowana przez Adolfa Gąseckiego z Połocka w 1903 r., szybko zyskała popularność.

Farmaceuta początkowo sprzedawał lek lokalnie, ale rosnące zainteresowanie konsumentów spowodowało, że w latach dwudziestych XX w. zdecydował się uruchomić zakład produkcyjny w Warszawie. Sława proszku „z kogutkiem” dotarła do Ameryki, a także Azji i Australii. Reklamy specyfiku można było usłyszeć m.in. przed seansami kinowymi, a o jego zaletach śpiewał piosenkarz Adam Aston:

Masz ból głowy, zębów, grypę też.
Przyjmij Kogutka, a wnet troski zginą,
Więc po niego do apteki spiesz.
Słynne są Kogutki Gąseckiego,
Zna ich wszędzie dziś już cały kraj.
Noś je wciąż przy sobie, świetne są w chorobie,
Proszek ten to życia raj.

Podstawą receptury były m.in. kwas acetylosalicylowy, kofeina czy fenacetyna. Lek miał postać proszku, który należało popić wodą, najlepiej zakwaszoną cytryną.

Zbiory MIIWŚ

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.