Cykl #PoznajZbioryMIIWS - damskie buty z lat trzydziestych i czterdziestych XX w.

Cykl #PoznajZbioryMIIWŚ - damskie buty z lat trzydziestych i czterdziestych XX w.

W kolejnej odsłonie cyklu #PoznajZbioryMIIWŚ, w związku ze zbliżającym się Nowym Rokiem i okresem karnawału, przedstawiamy część kolekcji butów damskich z lat trzydziestych i czterdziestych XX w.

Od lewej:
◾ srebrne przedwojenne czółenka od Jotzet (Warszawa);
◾ czarno-złote buty do tańca w stylu art déco (Wielka Brytania);
◾ buty dzienne z karmelowego zamszu (Wilno);
◾ pantofle w typie „lizzard shoes” marki Peter Yapp Ltd. (Wielka Brytania).

Na fotografii widać także damskie rękawiczki uszyte z irchy.

Na towarzyskiej mapie II Rzeczypospolitej bardzo istotnymi wydarzeniami były bale. Ostatni karnawał przed wojną nie był wyjątkiem. Gale często poprzedzano szeroką reklamą. W gazetach pojawiały się fotorelacje z rautów, doniesienia o najmodniejszych toaletach i nowościach kosmetycznych. Elegancki ubiór wpisywał się w charakter wieczoru. Do tańca nierzadko przygrywały dwie orkiestry, a na parkietach królowały m.in. polonez, boston oraz walc.

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.