Cykl #PoznajZbioryMIIWŚ - apteczka ze szpitala w Gdańsku

Dziś w ramach cyklu #PoznajZbioryMIIWŚ prezentujemy drewnianą skrzynię z lekami pochodzącą z prowadzonego przez siostry Boromeuszki szpitala Najświętszej Maryi Panny, znajdującego się przy zbiegu dzisiejszych ulic Łąkowej (Weidengasse) i Kieturakisa (Schleusengasse) w Gdańsku.

Na wielu lekach do dziś zachowały się oryginalne plomby producentów, a część z nich nigdy nie została otwarta. W skład zestawu liczącego ponad 100 elementów wchodzą m.in. ampułki do iniekcji o silnym działaniu przeciwbólowym, szklane atomizery ze środkiem do powierzchniowego znieczulenia, maści salicylowe oraz do oczu, preparaty regulujące czynności krążenia i oddychania, tabletki do uzdatniania wody, ampułki zwierające olejek kamforowy, a także opakowania po igłach iniekcyjnych.

Szpital Najświętszej Maryi Panny w czasie wojny wykorzystywano jako rezerwowy lazaret wojskowy. Siostry Boromeuszki opuściły go w październiku 1945 r.

Zbiory MIIWŚ / Dar Romana Kotłowskiego

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.