Cykl #PoznajZbioryM2WŚ - reportaż „Czerwone Diabły pod Arnhem” autorstwa Macieja Święcickiego

W dzisiejszej odsłonie cyklu #PoznajZbioryM2WŚ prezentujemy reportaż „Czerwone Diabły pod Arnhem” autorstwa Macieja Święcickiego, polskiego korespondenta wojennego 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego i brytyjskiej 1. Dywizji Powietrznodesantowej w czasie operacji „Market Garden”.

Święcicki przez osiem dni walk był pod Arnhem wraz z okrążonymi Brytyjczykami i Polakami. Publikacja została wydana w 1945 r. w Rzymie, nakładem Oddziału Kultury i Prasy 2. Korpusu.

Celem operacji było zdobycie mostów na Renie w kierunku Arnhem i przyspieszenie pokonania III Rzeszy. Utrzymanie przepraw przez 48 godzin miało umożliwić natarcie sprzymierzonych wojsk pancernych. Akcja skończyła się klęską aliantów.

„[…]Spełniliśmy poważną część swojego zadania. Własnymi siłami powstrzymaliśmy natarcia niemieckie, związaliśmy elementy nieprzyjaciela walką, ułatwiamy Drugiej Armii jej dojście do Renu […]. Noc z 24 na 25 września. Gdzieś pod Arnhem. Wszystko zdaje się wskazywać na to, że sytuacja nasza stała się tragiczna. Jesteśmy zamknięci w łuku, którego cięciwę stanowi linia Renu. Tylko stamtąd może nadejść pomoc. Artyleria i moździerze niemieckie szaleją. Ogień jest czasami nie do wytrzymania. Las znajdujący się dookoła naszych stanowisk jest w dużej części zwalony pociskami. Czekamy na Drugą Armię”.

Zbiory MIIWŚ

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.