Cykl #PoznajZbioryM2WŚ - książka gen. Władysława Sikorskiego

4 lipca 1943 r. w katastrofie lotniczej na Gibraltarze zginął premier rządu RP na uchodźstwie i Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysław Sikorski. W rocznicę tego wydarzenia w ramach cyklu #PoznajZbioryM2WŚ przypominamy o jednej z dwóch najważniejszych książek, które wyszły spod pióra generała.

Publikacja „Nad Wisłą i Wkrą. Studium z polsko-rosyjskiej wojny z 1920 roku” ukazała się nakładem Wydawnictwa Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie w 1928 r. Sikorski opisał w niej działania polskiej 5. Armii, którą dowodził w czasie walk nad rzeką Wkrą. Starcia te miały wpływ na zatrzymanie pochodu oddziałów bolszewickich w sierpniu 1920 r.

We wstępie książki gen. Sikorski napisał:

„Pamięci tych niezapomnianych żołnierzy, którzy walcząc pod mymi rozkazami w 1919 i 1920 roku oddali swe życie za przyszłość i wielkość Rzeczypospolitej Polskiej na polach bitewnych Małopolski wschodniej, Polesia, Mazowsza, Ziemi Lubelskiej i Wołynia – książkę tę poświęcam”.

Zbiory MIIWŚ

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.