Cykl #PoznajZbioryMIIWŚ - Meksykańska torebka

Zapraszamy do zapoznania się z naszą akcją, w ramach której będziemy prezentować eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeni Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Oprócz fotografii, archiwaliów i elementów wyposażenia żołnierzy pokazujemy również pozornie zwyczajne przedmioty, nierzadko związane z przejmującymi historiami ich właścicieli.

Jako pierwszą prezentujemy meksykańską torebkę, należąca do Weroniki Myłymuch, która w 1940 r. wraz z córką została deportowana w głąb Związku Sowieckiego.

Weronika i Regina Myłymuch wydostały się z ZSRS z armią Andersa. W 1943 r. znalazły czasowe schronienie w Meksyku, w hacjendzie Santa Rosa przeznaczonej dla polskich uchodźców.

Meksykańska torebka, należąca do Weroniki Myłymuch, która w 1940 r. wraz z córką została deportowana w głąb Związku Sowieckiego (Zbiory MIIWŚ/Dar Krzysztofa Żmii).

Zachęcamy także do odwiedzenia wystawy czasowej, stworzonej przez kuratorów #M2WŚ "Wola, wiara i walka", opowiadającej o losach armii gen. Władysława Andersa. Wystawa jest dostępna do końca roku na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz na poziomie -3.

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.