Przejdź do treści

Biblioteka

Biblioteka Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ma charakter publiczny, a ze względu na zakres tematyczny zbiorów jest biblioteką specjalną. Na zbiory aktualnie składa się ponad 30 tys. tomów książek, czasopism, dokumentów audiowizualnych i elektronicznych, map oraz zbiorów specjalnych w przeszło 30 językach.


CZYTELNIA

Biblioteka udostępnia swoje zbiory prezencyjnie – można z nich korzystać na miejscu w Czytelni. Jest to przestrzeń z dostępem do wi-fi, przeznaczona do spokojnej pracy i nauki. Czytelnia jest wyposażona w 28 stanowisk, w tym 4 komputerowe.
 

Obraz

 

GODZINY OTWARCIA CZYTELNI

wtorki 10.00–15.00

środy 12.00–18.30

czwartki 10.00–15.00

Nasze zbiory

Księgozbiór tworzą publikacje służące prowadzeniu interdyscyplinarnych badań nad II wojną światową. Są to przede wszystkim pozycje dotyczące historii XX wieku. Jednak oprócz tych ściśle związanych z tematyką II wojny światowej, Biblioteka oferuje również między innymi materiały edukacyjne, przydatne do pracy dydaktycznej, czy publikacje historyczne dla dzieci i młodzieży.


W zasobie bibliotecznym znajdują się też wydawnictwa niezbędne do opracowania obiektów gromadzonych w Muzeum. Na uwagę zasługują zbiory z zakresu konserwacji, restauracji, czy zabezpieczeń muzealiów, a także książki dotyczące działalności muzealniczej. Wszystkie te publikacje służą pomocą czytelnikom oraz pracownikom działów merytorycznych Muzeum. 


Zasób Biblioteki jest systematycznie powiększany drogą zakupów, darowizn oraz wymiany pomiędzy muzeami i instytucjami naukowymi w kraju i za granicą. 

Zapisy do Biblioteki w 4 krokach

Krok 1. Zainteresowany zgłasza się do pracownika ochrony dyżurującego w Punkcie Informacyjnym na poziomie -1 Muzeum w celu zarejestrowania jako Gość. 
Krok 2. Pracownik ochrony umożliwia dostęp do Biblioteki, znajdującej się na poziomie +2 Muzeum.
Krok 3. Po zapoznaniu z regulaminem, bibliotekarz zapisuje nowego czytelnika do Biblioteki.
Krok 4. Czytelnik otrzymuje kartę biblioteczną, która umożliwia korzystanie na miejscu ze zbiorów i która daje dostęp do piętra, na którym znajduje się Biblioteka.

REGULAMIN BIBLIOTEKI

Zapoznaj się z regulaminem udostępniania zbiorów Biblioteki Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI

Poznaj zasady bezpiecznego korzystania z Biblioteki Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Co nowego w Bibliotece
sprawdź wszystkie aktualności