Biblioteka

Biblioteka Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ma charakter publiczny, a ze względu na zakres tematyczny zbiorów jest biblioteką specjalną. Na zbiory aktualnie składa się ponad 30 tys. tomów książek, czasopism, dokumentów audiowizualnych i elektronicznych, map oraz zbiorów specjalnych w przeszło 30 językach.

CZYTELNIA

Biblioteka udostępnia swoje zbiory prezencyjnie – można z nich korzystać na miejscu w Czytelni. Jest to przestrzeń z dostępem do wi-fi, przeznaczona do spokojnej pracy i nauki. Czytelnia jest wyposażona w 28 stanowisk, w tym 4 komputerowe.
 

Obraz

GODZINY OTWARCIA CZYTELNI

Wtorki 10:00-15:00
Środy 12:00-18:30
Czwartki 10:00-15:00

Zapraszamy!

Nasze zbiory

Księgozbiór tworzą publikacje służące prowadzeniu interdyscyplinarnych badań nad II wojną światową. Są to przede wszystkim pozycje dotyczące historii XX wieku. Jednak oprócz tych ściśle związanych z tematyką II wojny światowej, Biblioteka oferuje również między innymi materiały edukacyjne, przydatne do pracy dydaktycznej, czy publikacje historyczne dla dzieci i młodzieży.


W zasobie bibliotecznym znajdują się też wydawnictwa niezbędne do opracowania obiektów gromadzonych w Muzeum. Na uwagę zasługują zbiory z zakresu konserwacji, restauracji, czy zabezpieczeń muzealiów, a także książki dotyczące działalności muzealniczej. Wszystkie te publikacje służą pomocą czytelnikom oraz pracownikom działów merytorycznych Muzeum. 


Kolekcja Biblioteki jest systematycznie powiększana drogą zakupów, darowizn oraz wymiany pomiędzy muzeami i instytucjami naukowymi w kraju i za granicą. 

ACADEMICA

Biblioteka posiada terminal z dostępem do Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica. Jest to platforma, dostarczana przez Bibliotekę Narodową, umożliwiająca dostęp do treści publikacji z poszanowaniem zapisów prawa autorskiego. Na dowolnym stanowisku komputerowym czytelnicy mogą zapoznawać się z materiałami znajdującymi się w domenie publicznej.

 

Z utworów chronionych prawem autorskim można korzystać wyłącznie na przeznaczonym do tego celu stanowisku w naszej Bibliotece. Usługa jest bezpłatna.

 

Osoby zainteresowane skorzystaniem powinny zgłosić się do pracownika ochrony dyżurującego w Punkcie Informacyjnym na poziomie -1 Muzeum w celu zarejestrowania jako Gość. 

 

Więcej informacji na temat Cyfrowej Wypożyczalni jest dostępne na oficjalnej stronie internetowej

Zapisy do Biblioteki w 4 krokach

Krok 1. Zainteresowany zgłasza się do pracownika ochrony dyżurującego w Punkcie Informacyjnym na poziomie -1 Muzeum w celu zarejestrowania jako Gość. 
Krok 2. Pracownik ochrony umożliwia dostęp do Biblioteki, znajdującej się na poziomie +2 Muzeum.
Krok 3. Po zapoznaniu z regulaminem, bibliotekarz zapisuje nowego czytelnika do Biblioteki.
Krok 4. Czytelnik otrzymuje kartę biblioteczną, która umożliwia korzystanie na miejscu ze zbiorów i która daje dostęp do piętra, na którym znajduje się Biblioteka.

REGULAMIN BIBLIOTEKI

Zapoznaj się z regulaminem udostępniania zbiorów Biblioteki Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Co nowego w Bibliotece
sprawdź wszystkie aktualności