Cykl #PoznajZbioryMIIWŚ - wisiorek w kształcie serca wykonany na robotach przymusowych

Cykl #PoznajZbioryMIIWŚ - wisiorek w kształcie serca wykonany na robotach przymusowych

Zapraszamy do zapoznania się z kolejną odsłoną cyklu #PoznajZbioryMIIWŚ, podczas której prezentujemy wisiorek w kształcie serca, wykonany z granitu, który stworzył więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen Jan Gajewski dla żony Wandy. Pośrodku wygrawerowano inicjały małżonków.

 

Jan w liście do żony z 29 lutego 1944 r. pisał:

„[…]Co jeszcze nowego, droga Wando? Ogólnie rzecz biorąc, jestem już dość wyczerpany dużą ilością rozmyślań o tym, czy ponownie Cię zobaczę. To niewiarygodne, jak długa jest droga do bycia razem”.

Władze III Rzeszy wykorzystywały niewolniczą pracę więźniów. Budowa obozu i podobozów w okolicach Mauthausen była podyktowana możliwością eksploatacji pobliskich kamieniołomów granitu. Trudne warunki i wyniszczająca praca przyczyniały się do wysokiej śmiertelności. Jan Gajewski był więziony w obozie koncentracyjnym w latach 1940–1944 . Po zakończeniu wojny powrócił do Polski.

 

Zbiory MIIWŚ / Dar Marii Woźniak

#PoznajZbioryMIIWS
To akcja, w ramach której prezentujemy eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektórych z nich nie można na co dzień znaleźć w przestrzeniach wystawienniczych.