Wystawa czasowa "Hiroszima-Nagasaki. Bomba atomowa"

Wystawa „Hiroszima- Nagasaki. Bomba atomowa” opisuje wydarzenie oraz skutki zrzucenia bomby jądrowej na japońskie miasta – Hiroszimę i Nagasaki.

Lokalizacja poziom -3

Wstęp 5 zł

Za pomocą plansz oraz eksponatów opowiada historię ofiar oraz informuje

o następstwach wybuchu – zniszczeniach materialnych, stratach wśród

ludności, doznanych obrażeniach ciała, a także efektach

długofalowych w postaci licznych chorób wywołanych przez promieniowanie.

Ekspozycja dostarcza również informacji odnośnie obecnej sytuacji globalnej

dotyczącącej broni jądrowej oraz działań podejmowanych na rzecz

wprowadzenia zakazu jej użycia oraz posiadania.

 

Warstwę tekstowo-graficzną uzupełniają unikalne eksponaty

takie jak np. papierowy żuraw wykonany przez prezydenta USA Baracka Obamę

czy też uszkodzone w wyniku eksplozji przedmioty codziennego użytku.

Główne przesłanie opisywanej wystawy stanowi nawoływanie do stworzenia

świata bez broni jądrowej.

Wernisaż wystawy czasowej "Hiroszima-Nagasaki. Bomba atmowa".
Zebranych na wernisażu w sali wystaw czasowych na poziomie -3 przywitał gospodarz obiektu, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – dr hab. Grzegorz Berendt. Podczas wystąpienia powiedział:
 
„Przemawiają do nas zdjęcia ofiar, szalenie realistyczne, i obiekty muzealne związane z ofiarami sierpnia 1945 roku. (…) Dziś przerażenie na całym świecie wzbudzają groźby ponownego użycia broni nuklearnej. Odnoszę wrażenie, że Hiroszima i Nagasaki to są jednak wciąż nieodrobione lekcje – a w szczególności w Moskwie”.
 
W otwarciu ekspozycji wzięli także udział: ambasador Japonii w Polsce Miyajima Akio oraz dyrektor Muzeum Pokoju w Hiroszimie Takuo Takigawa.