Lokalizacja: poziom -2
Na powstańców warszawskich można i trzeba spoglądać z wielu perspektyw.
My wybieramy własną – skupiając się na tych, którzy poza doświadczeniem
powstańczym poszczycić się mogą pomocą udzielaną skazanym przez
okupantana zagładę Żydom. Wybrane postaci różni tak wiele – wiek, płeć,
pochodzenie społeczne, poglądy polityczne, zainteresowania. Mimo
to nietrudno dostrzec wspólny mianownik – wierność uniwersalnym
wartościom, nonkonformizm, zaangażowanie i odpowiedzialność.
Prezentowane biogramy to historie podwójnej walki. Pierwsza to bezpośrednie starcie z niemieckim okupantem, druga to walka z nim w ukryciu. I jedna, i druga to przejaw troski o pokrzywdzonych współobywateli i ojczyznę. Obie prowadzone są w poczuciu bezsilności, gniewie i wszechobecnym strachu – w każdym wypadku realną ceną za sprzeciw wobec dokonującej się krzywdy jest śmierć. W tle wciąż pozostaje wyniszczona kilkuletnią okupacją Polska, zmagająca się z nazistowskim i sowieckim wrogiem…
Dwujęzyczna, polsko - angielska wystawa opowiada o polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, będących jednocześnie bohaterami Powstania Warszawskiego.
Zaprezentowano sylwetki 19 osób, takich jak: Władysław Bartoszewski, Jadwiga Boczar, Aniela Cieszkowska, Jan Dobraczyński, Mieczysław Fogg, Zofia Franio, Tadeusz Gebethner, Eugeniusz Guzek, Aleksander Kamiński, Irena i Feliks Kanabusowie, Tadeusz Kern-Jędrychowski, Zofia Kossak, Kazimierz Leski, Irena Sendlerowa, Stanisław Steczkowski, Feliks Widy-Wirski, Wacław Zagórski oraz Jan Żabiński.
Każda z postaci została wyróżniona poprzez specjalnie stworzony portret, a życiorysy uporządkowane w ramach dwóch bloków tematycznych: etap walki w Powstaniu Warszawskim, a także epizod ratowania przedstawicieli społeczności żydowskiej podczas II wojny światowej zakończony nadaniem po wojnie tytułu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Na planszach umieszczono także dodatkowe informacje w postaci źródeł ikonograficznych, grafik oraz cytatów.
ORGANIZATOR: Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej
KONCEPCJA WYSTAWY: Jakub Pawłowski
AUTORZY TEKSTÓW: Kamil Kopera, Jakub Pawłowski, Anna Stróż-Pawłowska
KOORDYNACJA PRODUKCJI: Katarzyna Nowicka, Marcin Zgłobiś
PROJEKT GRAFICZNY: Mikołaj Birek
WYKORZYSTANE ZBIORY: Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Archiwum Rodziny Trzeciaków, Beit Lohamei Haghetaot/Ghetto Fighters’ House Museum, Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie, Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Narodowe Archiwum Cyfrowe