Biblioteka

Biblioteka Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ma charakter publiczny, a ze względu na zakres tematyczny zbiorów jest biblioteką specjalną. Na zbiory aktualnie składa się ponad 20 tys. tomów książek, czasopism, dokumentów audiowizualnych i elektronicznych, map oraz zbiorów specjalnych w przeszło 20 językach.

Zasób jest systematycznie powiększany drogą zakupów, darowizn oraz wymiany prowadzonej pomiędzy różnorodnymi muzeami i instytucjami naukowymi w kraju i za granicą. Obok pozycji ściśle związanych z tematyką II wojny światowej w Bibliotece znajdują się też wydawnictwa niezbędne do opracowania obiektów gromadzonych w Muzeum. Na uwagę zasługują również posiadane przez nas zbiory z zakresu konserwacji, restauracji, zabezpieczeń muzealiów, działalności muzealniczej oraz materiały edukacyjne, które służą pomocą innym działom merytorycznym Muzeum. Zbiory służą wykonywaniu obowiązków przez pracowników Muzeum, ale także innym czytelnikom, którzy mogą korzystać z nich na miejscu w Bibliotece (28 stanowisk, w tym 4 komputerowe). Przeszukiwanie zasobów bibliotecznych jest możliwe na komputerach bibliotecznych za pomocą katalogu bibliotecznego Patron.

Aby zapisać się do Biblioteki należy zgłosić się do pracownika ochrony dyżurującego na poziomie -1 oraz podać swoje dane osobowe w celu zarejestrowania jako gość. Po zapisaniu się do Biblioteki czytelnik otrzyma Kartę Biblioteczną służącą do korzystania ze zbiorów bibliotecznych i uprawniającą do korzystania z windy panoramicznej do poziomu Biblioteki (+2).

Godziny otwarcia Czytelni:
wtorki 10.00–15.00
środy 12.00–18.30
czwartki 10.00–15.00


Dziś zaprezentowaliśmy muzealną Bibliotekę i Mediatekę w nowej odsłonie. Ostatnio gruntownie zmodernizowaliśmy naszą czytelnię. Została lepiej dostosowana do potrzeb gości i mamy nadzieję, że stanie się atrakcyjnym miejscem spotkań dla miłośników historii i literatury.  Obecnie zbiory muzealnej Biblioteki i Mediateki to blisko 40 000 publikacji w ponad 30 językach! 
Z wielką przyjemnością informujemy, iż w tym roku w ramach Open Access Week (Tygodnia Otwartej Nauki), trwającego w dniach 21-27 października, Biblioteka MIIWŚ inauguruje swoje uczestnictwo w tej wartościowej inicjatywie. 
Dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego pokonanie Niemców przez koalicję antyhitlerowską nie było tożsame z odzyskaniem upragnionej wolności. Równie ważne stało się dla nich zrzucenie jarzma kolejnej, tym razem sowieckiej okupacji, zagrażającej bytowi całego narodu polskiego. Nie godząc się na nią, żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego, skazani przez komunistów na wymazanie z kart dziejów, chwycili za broń, walcząc o odzyskanie suwerenności ojczyzny i zrzucenie dyktatu komunistów podległych Moskwie.
W latach 1939–1941 tysiące Polaków pozostających pod sowiecką okupacją zostało wywiezionych w głąb ZSRS. Dopiero niemiecki atak na ten kraj i ponowne nawiązanie stosunków dyplomatycznych między Polską a Związkiem Sowieckim (układ Sikorski–Majski z 30 lipca 1941 r.) dały szansę ucieczki z sowieckiego imperium. Umożliwił to dekret o tzw. amnestii dla polskich jeńców wojennych. Ponad 100 tys. uchodźców ruszyło wraz z armią gen. Władysława Andersa na południe, w kierunku Iranu.
Tczew był jednym z pierwszych polskich miast zaatakowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Miejscowość wraz ze znajdującymi się w jej obrębie mostami na Wiśle miała niezwykle ważne znaczenie strategiczne dla realizacji niemieckiego planu wojny błyskawicznej – blitzkriegu.  
W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zapraszamy do Biblioteki MIIWŚ i zachęcamy do zapoznania się z literaturą dziecięcą na temat Powstania Warszawskiego.
W ramach ostatniej odsłony cyklu „Wejście w historię” zachęcamy do zapoznania się z literaturą dostępną w Bibliotece MIIWŚ.   Radar to urządzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie współczesny świat. W zbiorach Biblioteki MIIWŚ znajdują się publikacje dotyczące zastosowania tego wynalazku w trakcie II wojny światowej.  
W najmroczniejszych wojennych czasach, kiedy człowieczeństwo codziennie było wystawiane na próbę, znajdowali się ludzie mający odwagę, którzy potrafili wyciągnąć pomocną dłoń do drugiego człowieka. Człowieka w potrzebie.   „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat” – Talmud 24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Przypada on w 79. rocznicę śmierci członków bohaterskiej rodziny Ulmów z Podkarpacia oraz ukrywanych przez nich Żydów, zamordowanych przez nazistów.
W nocy z 9 na 10 lutego, 83 lata temu, rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków w głąb ZSRS. Starannie zorganizowana wywózka ludności miała na celu osłabienie polskiego ducha i pozbycie się osób potencjalnie niebezpiecznych dla władzy sowieckiej ze wschodnich województw II Rzeczpospolitej, okupowanych przez ZSRS od września 1939 r. Do czerwca 1941 r. przeprowadzono jeszcze trzy takie masowe deportacje, które niosły za sobą ogrom cierpienia, a w wielu przypadkach również śmierć.  
27 stycznia 2023 r. mija 78 lat od wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau – straszliwej „fabryki śmierci” z czasów II wojny światowej, w której zamordowano ponad 1,1 mln niewinnych osób. Tego dnia do obozu wkroczyły oddziały Armii Czerwonej, uwalniając niespełna 7 tys. więźniów.  
Biblioteka i Mediateka posiada terminal z dostępem do Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica. Jest to platforma, dostarczana przez Bibliotekę Narodową, umożliwiająca dostęp do treści publikacji z poszanowaniem zapisów prawa autorskiego. Na dowolnym stanowisku komputerowym czytelnicy mogą zapoznawać się z materiałami znajdującymi się w domenie publicznej.
Księgozbiór tworzą publikacje służące prowadzeniu interdyscyplinarnych badań nad II wojną światową. Są to przede wszystkim pozycje dotyczące historii XX wieku. Jednak oprócz tych ściśle związanych z tematyką II wojny światowej, Biblioteka oferuje również między innymi materiały edukacyjne, przydatne do pracy dydaktycznej, czy publikacje historyczne dla dzieci i młodzieży.
Biblioteka i Mediateka udostępnia swoje zbiory prezencyjnie – można z nich korzystać na miejscu w Czytelni. Jest to przestrzeń z dostępem do wi-fi, przeznaczona do spokojnej pracy i nauki. Czytelnia jest wyposażona w 16 stanowisk, w tym 3 komputerowe.
W dniach 7-14.09.2022 r. Biblioteka jest nieczynna.
Informujemy, że od dnia 7 maja Biblioteka Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest ponownie otwarta dla czytelników.   Godziny otwarcia: wtorki: 10.00–15.00 środy: 12.00–18.30 czwartki: 10.00–15.00
W terminie 3 – 15 listopada br. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (wystawa główna, wystawy czasowe, biblioteka) będą nieczynne dla zwiedzających. Decyzja o czasowym zamknięciu placówki została podjęta w odpowiedzi na apel władz państwowych o pozostanie w domach w okresie najbliższych dwóch tygodni. Ponadto od dn. 3 listopada br. działalność Kina Muzeum zostaje zawieszona do 31 grudnia 2020 r.
Kogo zmuszano do robót przymusowych? Skąd Niemcy pozyskiwali ręce do pracy? Dziś w ramach naszego cyklu #WirtualnePorankizHistorią dr Tomasz Wojnowski opowie Wam o robotach przymusowych w III Rzeszy oraz na terenach przez nią okupowanych.
W jaki sposób gospodynie domowe radziły sobie z brakami żywności w czasie II wojny światowej? Dziś w ramach naszego cyklu #WirtualnePorankizHistorią opowiemy Wam o kuchni w czasie okupacji.
Jak wyglądała edukacja przed wojną? Dziś w ramach naszego cyklu #WirtualnePorankizHistorią przybliżymy Wam historię szkolnictwa w XX-leciu międzywojennym. 
Wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na temat II wojny światowej, zachęcamy do korzystania z tysięcy tomów książek, czasopism i dokumentów zgromadzonych w Bibliotece Muzeum.
Podczas promocji książki Artura Jendrzejewskiego Polsko, ile Ty mnie kosztowałaś… Wywiadowcza działalność oficera Armii Krajowej Stefana Ignaszaka „Nordyka” uroczyście otwarto Bibliotekę Muzeum II Wojny Światowej dla czytelników z zewnątrz.