Zbiory biblioteki MIIWŚ: „Radar. Wynalazek, który zmienił świat”

W ramach ostatniej odsłony cyklu „Wejście w historię” zachęcamy do zapoznania się z literaturą dostępną w Bibliotece MIIWŚ.

Radar to urządzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie współczesny świat. W zbiorach Biblioteki MIIWŚ znajdują się publikacje dotyczące zastosowania tego wynalazku w trakcie II wojny światowej.

W książce „Radar. Wynalazek, który zmienił świat” (Prószyński i S-ka, 2006) Robert Buderi przedstawia fascynującą historię tego urządzenia, jego twórców, a także o wpływie wynalazku na kształtowanie się powojennego porządku świata.

Pierwsze urządzenia tego typu konstruowano przed wybuchem II wojny światowej. W latach trzydziestych w Wielkiej Brytanii powstał system obrony radarowej o nazwie Chain Home. Składał się z nadajników i odbiorników fal krótkich, które rozmieszczono wzdłuż brytyjskiego wybrzeża. System umożliwiał wykrywanie nadlatujących samolotów z dość znacznej odległości. Jego wadą była niemożność wykrycia maszyn lecących na niższych pułapach. Kluczowe dla uzyskania „radarowej” przewagi nad Niemcami w czasie II wojny światowej było skonstruowanie w 1940 r. magnetronu synchronicznego. Wielka Brytania podzieliła się tą technologią ze Stanami Zjednoczonymi, czego efektem było zbudowanie radaru mikrofalowego.

Współcześnie radary są nieodzownym elementem systemów radiolokacji — tak cywilnych, jak i wojskowych. Dziś nie sposób wyobrazić sobie bez nich komunikacji powietrznej i morskiej.

Wiele ciekawostek z zakresu taktyki i prowadzenia działań wojennych podczas II wojny światowej znaleźć można w Bibliotece MIIWŚ. Zapraszamy!

Zachęcamy do zapoznania się z relacją ze spotkania z cyklu „Wejście w historię”, na którym prezentowano obraz przedstawiający wybrzeże Kornwalii, gdzie usytuowano radary AMES Type 1, będące elementem systemu obrony powietrznej Wielkiej Brytanii.