Literatura dziecięca na temat Powstania Warszawskiego w bibliotece #M2WŚ

W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zapraszamy do Biblioteki MIIWŚ i zachęcamy do zapoznania się z literaturą dziecięcą na temat Powstania Warszawskiego.

Najmłodszym czytelnikom polecamy dwa opowiadania autorstwa Joanny Papuzińskiej: „Asiunia” (Muzeum Powstania Warszawskiego–Wydawnictwo Literatura, Warszawa–Łódź 2014) oraz „Mój tato szczęściarz” (Muzeum Powstania Warszawskiego–Wydawnictwo Literatura, Warszawa–Łódź 2013). Pisarka w konwencji baśniowej ukryła własną historię, przedstawiła losy swojej rodziny w czasie II wojny światowej i Powstania Warszawskiego. Obrazowo i przystępnym językiem opowiedziała o ówczesnych wydarzeniach. Fabułę dopełniają ciekawe ilustracje.

Nastolatkom polecamy natomiast wzruszającą i niepozbawioną humoru „Fajną ferajnę” Moniki Kowaleczko-Szumowskiej (Wydawnictwo BIS, Warszawa 2015). Autorka na karty książki przeniosła dziecięce wspomnienia osób mieszkających w okupowanej przez Niemców Warszawie. Bohaterami są m.in. Mirek, Miki, Jaga, Halusia, strażnik kanałów Hipek czy najmłodszy zaprzysiężony żołnierz Armii Krajowej, dziewięcioletni Jureczek. Opisują oni swoje dzieciństwo, a także życie codzienne w czasie Powstania Warszawskiego. Uczestniczyli w walkach, m.in. ratowali psy i koty, przekazywali meldunki oraz pomagali walczącym powstańcom.

Powyższe tytuły z pewnością zaciekawią każdego odbiorcę – dzieci, młodzież, a może nawet dorosłych. Dzięki tym publikacjom najmłodsi będą mogli poznać bohaterów wojennych, historię Powstania Warszawskiego oraz wyobrazić sobie życie rówieśników w czasie okupacji.

Zapoznaj się ze zbiorem literatury dziecięcej na temat Powstania Warszawskiego, dostępnym w naszej Bibliotece